„Między literaturą i psychoanalizą. O traceniu, myśleniu i śnieniu” – spotkanie z Benjaminem H. Ogdenem

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 9 listopada 2019, 17:00

Oficyna Ingenium oraz księgarnia De Revolutionibus zapraszają na promocję książki „Między literaturą i psychoanalizą. O traceniu, myśleniu i śnieniu” oraz spotkanie z autorem Benjaminem H. Ogdenem.

Benajmin H. Ogden w swojej książce analizuje dzieła takich autorów jak J. M. Coetzee, Flannery O’Connor, Vladimir Nabokov, Fiodor Dostojewski, Tarjei Vesaas, odkrywając i omawiając tajemnice, które literaturze zapewniają niezwykłą moc. Następnie autor odwołuje się do tych tajemnic, gdy wprowadza do refleksji nad powieściami i wierszami psychoanalityczne rozumienie zjawisk myślenia i śnienia oraz przeżywania utrat.

Między literaturą i psychoanalizą jawi się jako ilustracja badanego obszaru – w przestrzeni lokującej się pomiędzy dwiema dziedzinami autor wypracowuje nową formę psychoanalitycznej krytyki literackiej. Nawiązuje do zagadnień psychoanalitycznych i odwołuje się do psychoanalitycznej wrażliwości, niemniej ogranicza korzystanie z terminologii i koncepcji teoretycznych tej dyscypliny. W efekcie powstała książka napisana językiem niezwykle przystępnym, a rozważania w niej zawarte zainteresują zarówno psychoterapeutów psychoanalitycznych i psychoanalityków, krytyków literackich, jak i wszystkich miłośników literatury.

Benjamin H. Ogden – adiunkt literatury i nauk humanistycznych w Stevens Institute of Technology w Nowym Jorku. Obszar jego zainteresowań badawczych obejmuje literaturę piękną XX wieku, literaturę światową, psychoanalizę i sztukę pisarską. Wspólnie z Thomasem H. Ogdenem napisał książkę “The Analyst’s Ear and the Critic’s Eye: Rethinking Psychoanalysis and Literature”.

Wydarzenie jest współfinansowane z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu "Partnerstwo dla książki".

udostępnij

więcej

  • derevolutionibus
  • Udział w spotkaniu jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą e-mailową rezerwację pod adresem info@ofingenium.pl.
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.