Siłaczki: Wydobyć z milczenia – spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 12 listopada 2019, 18:00

Księgarnia Karakter zaprasza 12 listopada o godz. 18.00 na spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak zatytułowane „Wydobyć z milczenia”. Rozmowę z autorką poprowadzi Paulina Małochleb.

Do czego są służące? Do wszystkiego – pisano w latach 20. XX wieku i tego sformułowania używa też Joanna Kuciel-Frydryszak w książce „Służące do wszystkiego”. Autorka próbuje pokazać całość życia służącej, jej pracę, czas prywatny, życie osobiste. W czasie spotkania porozmawiamy o tym, dlaczego przeprowadzka służącej do miasta nie była awansem społecznym, jak traktowano kobiety pracujące, jak opisywała je prasa. Czy można mówić o nich dzisiaj wyłącznie w tonie sensacyjnym, czy są patronkami walki o prawa reprodukcyjne? Jak wydobyć opowieść o służących z milczenia, jak usłyszeć ich głos w narracjach zapisywanych przez wykształconą elitę?

W ramach całego cyklu „Siłaczki, czyli o kulturalnych mocach” podejmiemy rozmowy o zaangażowaniu nie tylko w literaturę, ale też zaangażowaniu literatury. Jaką moc ma poza pokojem pisarek? Czy jest w stanie postulować zmianę w świecie, czy tylko ją rejestrować? Do czego można (jeśli można) jej używać? Czym jest dzisiaj aktywizm literacki? Pomysł cyklu i prowadzenie: Paulina Małochleb i Anna Marchewka.

Joanna Kuciel-Frydryszak – absolwentka Polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, dziennikarka, współpracowała m.in. z „Wysokimi Obcasami Extra” i dodatkiem „Gazety Wyborczej” „Ale Historia”. Autorka biografii „Słonimski. Heretyk na ambonie”, nominowanej w najważniejszych konkursach na Historyczną Książkę Roku im. K. Moczarskiego i O. Haleckiego oraz bestsellerowej biografii Kazimiery Iłłakowiczówny „Iłła”, nominowanej do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza.

Wydarzenie realizowane w ramach projektu Fundacji Miasto Literatury pt. „Krakowskie księgarnie na medal”. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.