Sztuka myślenia: Jezus – zbawiciel czy fetysz?

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 15 listopada 2019, 19:00

Teatr im. Juliusza Słowackiego zaprasza na spotkania teatralno-filozoficzne, które mają pomóc artystom i widzom wyzwolić wspólny potencjał.

„Sztuka myślenia” to zainicjowany przez Bartosza Szydłowskiego i Piotra Augustyniaka performatywny sojusz teatru i filozofii – sztuki i myślenia – który ma pomóc artystom i widzom wyzwolić wspólny potencjał. „Chcemy razem przezwyciężać bezmyślność, która ideologizuje, zacietrzewia i wpędza w pychę. Irytuje nas bowiem i martwi, jak bardzo nasze życie społeczno-kulturalne zdominowane jest przez banał, plotkę, hejt, komentatorskie pustosłowie i pseudo-polityczną nawalankę. Pozostaniemy wobec tego bezbronni, dopóki sami nie zadbamy o higienę myślenia” – deklarują organizatorzy.

-----------

Jezus. Postać historyczna, a zarazem obiekt wiary: zbawiciel i prorok. A może tylko postać literacka, o której pierwowzorze niewiele wiadomo? Religijny szaleniec czy duchowy przywódca? Filozof czy mistyk? Outsider czy rewolucjonista? Temat-otchłań, który w Polsce spętanej religijnym tabu i pogrążonej w wojnie zwaśnionych plemion nie ma racji bycia.

Wspólnie z naszymi gośćmi spróbujemy zmierzyć się z tym tabu i zapytać o aktualność Jezusowego przesłania? Jak szukać prawdy o Jezusie: w obrębie przekazu kościelnego czy poza nim? Co mówią o Jezusie źródła historyczne, jak widzą go pisarze i filozofowie? Czy nauczanie i postać Jezusa ma nam coś do zaproponowania w obliczu wyzwań współczesnego świata, czy jest tylko pretekstem dla religijnego eskapizmu?

 

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.