Marek Stachowski – Zbigniew Bujarski. Mistrzowie i ich uczniowie

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 21 listopada 2019, 18:00

Jak przekazać studentowi swoje doświadczenia, lecz nie krępować jego inwencji twórczej? Jak skorzystać z wiedzy nauczyciela, nie kopiując jego pomysłów i rozwiązań? Cykl koncertów Mistrzowie i uczniowie pokazuje, jak ten trudny balans osiągają najlepsi.
21 listopada w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej w Krakowie posłuchamy dzieł Marka Stachowskiego i Zbigniewa Bujarskiego oraz dokonań ich dawnych studentów: Marcela Chyrzyńskiego, Wojciecha Widłaka, Michaela Gatonski i Mehdiego Mengjiqi. Koncert zostanie poprzedzony spotkaniem z Mehdim Mengjiqi, kompozytorem albańskim, który najpierw kształcił się w Prisztinie, później zaś kontynuował studia kompozycji w klasie prof. Zbigniewa Bujarskiego w Akademii Muzycznej w Krakowie.

godz. 18.00
Mehdi Mengjiqi
– spotkanie z kompozytorem, prow. dr Marcin Strzelecki

godz. 19.00
Marek Stachowski
– Zbigniew Bujarski. Mistrzowie i ich uczniowie
Wykonawcy: Natalia Jarząbek (flet), Martyna Klupś-Radny (flet), Barbara Borowicz (klarnet), Dominika Peszko (fortepian), Agnieszka Bugla-Bylica (skrzypce), Monika Młynarczyk (altówka), Jan Kalinowski (wiolonczela)
Marek Stachowski (1936-2004) Tre intermezzi na trio smyczkowe (1993-94)
Marcel Chyrzyński (*1971) Haiku No. 3 na flet solo (2018)
Wojciech Widłak (ur. 1971) Widnokręgi na dwa flety i fortepian (2017)
Zbigniew Bujarski (1933-2018) Orniphania na wiolonczelę i fortepian (2001)
Michael Gatonska (*1967) Diablak* na flet, klarnet, trio smyczkowe i fortepian (2019)
Mehdi Mengjiqi (*1958) Siren’s Song* na flet, klarnet, trio smyczkowe i fortepian (2019)
*prawykonanie światowe

21 listopada 2019 w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej w Krakowie odbędzie się wydarzenie Marek Stachowski–Zbigniew Bujarski. Mistrzowie i ich uczniowie.
Kultura przekazywana z pokolenia na pokolenie w głównej mierze opiera się na relacji mistrz i uczeń. Skupienie na osobie mistrza, bez drugiej strony, czyli ucznia, byłoby relacją niepełną. Stąd cykl jesiennych koncertów, o tytule „Mistrzowie i ich uczniowie”, prezentuje wybitnych kompozytorów–pedagogów oraz ich wychowanków, którzy obecnie są już dojrzałymi twórcami.
W związku z tegorocznymi obchodami 15. rocznicy śmierci prof. Marka Stachowskiego oraz rocznicy śmierci prof. Zbigniewa Bujarskiego, postanowiłem właśnie tym krakowskim kompozytorom poświęcić już piąte wydarzenie z tego cyklu.
Podczas koncertu zaprezentowane zostaną również kompozycje wychowanków obu mistrzów — Wojciecha Widłaka i Marcela Chyrzyńskiego (z klasy prof. Stachowskiego) oraz Michaela Gatonski i Mendiego Mengjiqiego (z klasy prof. Bujarskiego).
Gościem specjalnym wydarzenia będzie Mendi Mengjiqi — kompozytor albański, który obecnie wykłada kompozycję na Uniwersytecie Muzycznym w Prisztinie (Kosowo). Jego utwory wykonywane są w wielu krajach świata. W 2008 roku w Międzynarodowym Konkursie jego kompozycja została wybrana jako Hymn Republiki Kosowa. Spotkanie z Mengjiqim poprowadzi dr Marcin Strzelecki — teoretyk muzyki i kompozytor związany z krakowską Akademią Muzyczną.
Ile pozostaje mistrza w uczniu? W jaki sposób uczniowie rozwinęli albo odrzucili idee mistrza? Czy uczniowie znaleźli swój oryginalny język muzyczny? Pytania te zadajemy sobie przy każdej edycji cyklu „Mistrzowie i ich uczniowie”. Mam nadzieję, że odpowiedzi znajdą Państwo na nadchodzącym koncercie.
Marcel Chyrzyński
— prezes Zarządu Związku Kompozytorów Polskich Oddziału w Krakowie

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.