Fotografika. Edward Hartwig

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 15 listopada 2019, 18:00 - niedziela, 26 stycznia 2020

W jego przypadku miano legendy polskiej fotografii na pewno nie jest przesadzone: Edward Hartwig (1909-2003) wyprzedzał epokę, wyznaczał nowe trendy, stale eksperymentował i wymykał się klasyfikacjom. Fotografię podniósł do rangi sztuki, widząc w niej nie odwzorowanie rzeczywistości, ale autonomiczną formę plastyczną, równą malarstwu czy rzeźbie. Z pojedynczych odbitek tworzył większe całości. U podstaw koncepcji „fotografiki”, którą sformułował w czasie odwilży politycznej 1956 roku, leżała potrzeba ؘ– szczególnie silna po okresie socrealizmu – uwolnienia fotograficznego medium od obowiązku przekazywania określonych treści. Powstała jako efekt tej teorii wystawa, pokazana w 1959 roku w warszawskiej Zachęcie, okazała się międzynarodowym sukcesem.

Prezentacja Fotografiki. Edward Hartwig w Muzeum Fotografii w Krakowie (od 16 listopada) przypomni zarówno najsłynniejsze prace artysty (m.in. Wiosna, Wierzby, Choreografika czy Balet), jak i mniej znane zdjęcia. Aranżacja ekspozycji, podążająca za ideą autora, pozwoli docenić zarówno perfekcyjną formę poszczególnych obrazów, jak i całość zbudowanej z nich kompozycji. (Dorota Dziunikowska, „Karnet”)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.