Jan Hrynkowski. Opowieść artysty

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 8 listopada 2019 - niedziela, 8 marca 2020

Jan Hrynkowski (1891-1971) – malarz, grafik i scenograf – studiował w Krakowie i Paryżu, wziął udział w I Wystawie Ekspresjonistów Polskich w 1917 roku, a w dwudziestoleciu międzywojennym stał się jedną z najważniejszych postaci artystycznego Krakowa, m.in. twórcą Cechu Artystów Plastyków „Jednoróg” oraz członkiem grupy literackiej „Czartak”. Po wojnie był związany m.in. z krakowskim Starym Teatrem czy Teatrem Śląskim w Katowicach.

Prezentacja  w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie przybliża nie tylko dorobek współtwórcy polskiej awangardy, ale także istotne zjawiska artystyczne pierwszej połowy XX wieku. Scenariusz wystawy został zainspirowany zbiorami bohatera ekspozycji: dziełami sztuki i archiwaliami. Obrazy olejne i grafiki z różnych etapów twórczości Jana Hrynkowskiego pokazane zostaną obok prac autorów, których cenił: jego nauczycieli, przyjaciół i kolegów. Wraz z dokumentami, zdjęciami oraz tekstami poświęconymi pokoleniu pierwszego awangardowego ugrupowania w Polsce – Ekspresjonistów Polskich (późniejszych Formistów) – tworzą one opowieść artysty o jego epoce. (dd)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.