Wolne niedziele

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 24 listopada 2019, 13:00

24 listopada o godz. 13.00 w Teatrze Nowym Proxima gośćmi spotkania w ramach cyklu Wolne niedziele będą Katarzyna Kozyra, rzeźbiarkę, autorkę instalacji i filmów wideo, czołową reprezentantkę nurtu sztuki krytycznej w Polsce, oraz Tucké Royale, pisarza i performera związanego z berlińskim Gorki Theater. Tego dnia porozmawiamy o ciele, jego emancypacyjnej sile i transgresywnym potencjale. Zastanawiać się będziemy nad tym dlaczego wyemancypowane ciało coraz częściej jest usuwane z przestrzeni publicznej. Przyjrzymy się reprezentacji ciał nienormatywnych, próbując udzielić odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego niektóre typy ciał znikają z przestrzeni publicznej. Ważnym wątkiem spotkania z Katarzyną Kozyrą i Tucké Royalem będzie tabuizacja cielesności. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o to kto i dlaczego boi się nagiego ciała. Interesować nas będzie również to, jak w kontekście wyzwalania cielesności Kozyra i Royale definiują zadania artystów. Porozmawiamy również o edukacji seksualnej i prawie do decydowania o własnym ciele. Spotkanie poprowadzi Tomasz Kireńczuk.
 
Rozmowa toczyć się będzie w języku polskim i niemieckim i będzie tłumaczona symultanicznie. Wstęp wolny.
Spotkaniu towarzyszy akcja „Wszystkie łapy na pokład”, czyli zbiórka karmy dla bezdomnych psów. Karmę można przynosić bezpośrednio do teatru.


Katarzyna Kozyra - polska rzeźbiarka, artystka tworząca instalacje, fotografie i sztukę wideo, uznana za czołową artystkę nurtu tzw. sztuki krytycznej, głównie za sprawą dotykania społecznych tabu (śmierć, choroba, nagość), zazwyczaj związanych z kwestią ciała.
Tucké Royale – niemiecki pisarz, reżyser, muzyk i aktor. Międzynarodowy sukces przyniosły mu solowe spektakle. W roku 2017 w Maxim Gorki Theater miał premierę jego żydowsko-queerowy „musical zemsty”. W ramach projektu „Zentralrat der Asozialen in Deutschland”, Royale angażuje się na rzecz tzw. „jednostek aspołecznych”, prześladowanych w czasach narodowego socjalizmu.
Tomasz Kireńczuk - krytyk teatralny, dramaturg, kurator projektów artystycznych, dyrektor programowy krakowskiego Teatru Nowego.

Wolne niedziele to cykl spotkań z wybitnymi polskimi i niemieckimi intelektualistami, w trakcie których przyglądać się będziemy kluczowym aspektom naszego życia społecznego i politycznego. W trakcie „Wolnych niedziel” usiądziemy wszyscy razem przy jednym stole i zaczniemy rozmawiać. O kościele. O ekologii. O różnorodności. O ciele. Wszystkie te rozmowy łączyć będzie jeden naczelny temat: strach. Zastanawiać się będziemy nie tylko nad tym czego się boimy, ale przede wszystkim zadawać będziemy pytania o to kto, w jaki sposób i dlaczego kreuje społeczne lęki. Próbując odpowiedzieć na pytania dotyczące narodzin strachu przyglądać się będziemy różnym sferom naszego życia: kulturze, polityce, mediom. Przyglądając się metodom wytwarzania i zarządzania strachem zastanawiać się będziemy nad tym, co możemy zrobić, żeby się nie bać.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.