Umysł historyka czyli o wyborach metody pisarstwa – wykład prof. Macieja Mikuły

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 29 października 2019, 19:15

De Revolutionibus Books&Cafe zaprasza na wykład w ramach programu Dialog – tym razem o umyśle historyka porozmawiamy z profesorem Maciejem Mikułą.

W pracach historyków zauważyć można dwie postawy. Pierwszą, którą można określić jako „zorientowaną na źródło”, cechuje wyjątkowa akrybia i pietyzm w lekturze, analizie i dokumentacji źródłowej. Postawa ta skłania do podejmowania prac głęboko analitycznych. Postawa druga z kolei, w niczym nie umniejszająca respektowi wobec źródła, bez którego nie ma historii, zorientowana jest bardziej na narrację i ogląd holistyczny. Powstaje zatem pytanie: czy wybór jednej z tych dwóch postaw zależy od indywidualnych cech poznawczych historyków? Z pomocą w odpowiedzi przychodzą narzędzia psychologii kognitywistycznej, w tym koncepcja potrzeby domknięcia poznawczego.

Dr hab. Maciej Mikuła jest historykiem prawa, pracownikiem Katedry Historii Prawa Polskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Zadanie finansowane w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą Dialog w latach 2016-2019.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.