Reality - spektakl teatralny

Spektakle teatralne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 22 października 2019, 20:00

Włoski Instytut Kultury w Krakowie zaprasza na spektakl teatralny Reality na podstawie reportazu Mariusza Szczygła.

Rzeczywistość, rzeczywistość bez show, bez widowni. Być anonimowym i wyjątkowym. Niezwykłym i trywialnym. Jako horyzony mieć życie codzienne.
Podobnie jak Janina Turek, polska kobieta, która przez 50 lat przechowywała szczegółowe informacje na temat swojego życia: ile telefonów otrzymała w domu i kto do niej zadzwonił, kogo spotkała przypadkiem i gdzie oraz do kogo powiedziała „Dzień dobry”, ile spotkań miała, ile prezentów dała, komu i jakiego rodzaju, ile razy grała w domino, ile razy chodziła do teatru, ile programów telewizyjnych oglądała.
Po jej śmierci w 2000 r. znalezionych zostało przez jej nieświadomą i zdumioną córkę 748 notatników.

Dziwny dreszczyk emocji związany z codziennym życiem tej anonimowej gospodyni domowej z Krakowa polega na tym, że nie są one pisane jako dzieło sztuki, i nie było przeznaczone dla odbiorców. To był jej osobisty wybór, by intuicyjnie zacząć uszlachetniać przepływ codziennego życia. Dlaczego?
Naturalnym krokiem stało się dla nas wyjście od tej kolosalnej i tajemniczej pracy, jaką są zeszyty Janiny Turek. Nie chodzi o tworzenie scenerii, ani teatralnej opowieści o niej, ale otwarcie dialogu między tym, co wiemy, a tym, czego nie wiemy o Janinie, i stworzenie wokół postrzegania rzeczywistości serii spięć pomiędzy nią a nami i między nami a publicznością.

Wykonawcy:
Daria Deflorian i Antonio Tagliarini są pisarzami, reżyserami i aktorami. W 2008 roku rozpoczęli pracę nad współtworzeniem wielu ważnych projektów teatralnych. Pierwszy z nich to Rewind, omaggio a Café Müller di Pina Bausch (2008). W 2009 roku wykonali Od A do D i z powotem, rozprawę o Andym Warholu i jego filozofii. W latach 2010-2011 pracowali nad Project Reality na podstawie pamiętników gospodyni domowej z Krakowa. Daria i Antonio stworzyli instalację/performance Rzeczy / Things (2011) i sztukę Reality (2012). Za tę pracę Daria Deflorian zdobyła nagrodę Ubu 2012 dla najlepszej aktorki.

Spektakl w języku włoskim z napisami w języku polskim

 

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.