Sztuka myślenia: Nadchodzi koniec!

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 11 października 2019, 19:00

Teatr im. Juliusza Słowackiego zaprasza na spotkania teatralno-filozoficzne, które mają pomóc artystom i widzom wyzwolić wspólny potencjał.

„Sztuka myślenia” to zainicjowany przez Bartosza Szydłowskiego i Piotra Augustyniaka performatywny sojusz teatru i filozofii – sztuki i myślenia – który ma pomóc artystom i widzom wyzwolić wspólny potencjał. „Chcemy razem przezwyciężać bezmyślność, która ideologizuje, zacietrzewia i wpędza w pychę. Irytuje nas bowiem i martwi, jak bardzo nasze życie społeczno-kulturalne zdominowane jest przez banał, plotkę, hejt, komentatorskie pustosłowie i pseudo-polityczną nawalankę. Pozostaniemy wobec tego bezbronni, dopóki sami nie zadbamy o higienę myślenia” – deklarują organizatorzy.

-----------

Co mamy na myśli, mówiąc o końcu świata: koniec zachodniej cywilizacji, koniec gatunku „człowiek”, koniec życia na Ziemi, rozpad wszechświata, czy kres czasu i boży sąd nad światem? Czy świat, który znamy, skazany jest na zagładę? A może już żyjemy w świecie końca świata – w czasie apokalipsy, która się dzieje na naszych oczach? A może „koniec świata” to tylko straszak, używany w celu poskromienia niesfornej ludzkości? Czy przeczucie końca zwiastuje powrót religii, czy jest to tylko jej powidok?

Gościem Piotr Augustyniak i Bartosz Szydlowski będzie prof. Zbigniew Mikołejko.

Spotkanie otwiera nowy sezon Sztuki Myślenia, zatytułowany „Koniec świata”. W jego ramach będziemy pytać o różne wymiary grożącej światu katastrofy. Będziemy chcieli zrozumieć jej powody. Zastanowić się, jak żyć i co robić w obliczu końca, który nadchodzi. A może wcale nie nadchodzi i są to tylko strachy na Lachy?

 

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.