Maska. Pomiarowy Zakład Portretowy. Sieć

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 12 października 2019, 19:00 - środa, 4 grudnia 2019

„Maska” to działanie artystyczne, w którym konfrontuję się z sytuacją portretową, przełamując naturę medium fotografii. To zderzenie namacalności i fotograficznego śladu, doświadczenie własnej twarzy w sytuacji oddania jej rzeczywistości wirtualnej. 

W każdym momencie, gdzieś w cyfrowej chmurze programy aktywizują z naszych fotograficznych portretów portret cyfrowy, tzw. maskę. Nie wiedząc o tym, coś albo ktoś dotyka naszej twarzy.

Zaaranżowana przeze mnie sytuacja pozwoliła na konfrontację z własną twarzą, na dotyk i odkrycie jej w sposób, w jaki mogą to robić nieme sieci neuronowe i programy do detekcji twarzy. Zapraszam do uczestnictwa w przejściu swoistego rytuału – od wykonania zdjęcia według europejskiej normy ICAO 9303, przez dotyk – detekcję i ekstrakcję cech twarzy według mojego algorytmu, po wyplecenie maski.

Na podstawie pozyskanych matryc tworzę foto-obiekty, które instaluję w Sieć.

Założeniem projektu jest próba natury medium fotografii i samego portretu oraz zaangażowanie w politykę nowych mediów, dyskusję na temat tożsamości uwikłanej w problematykę prywatności i cyberbezpieczeństwa.

Otwarte: cz., pt. 13:00–19:00

Basia Budniak – fotografka, studentka Szkoły Filmowej w Łodzi (PWSFTviT). Pracuje i mieszka w Krakowie. W swoich pracach często sięga do tradycyjnych technik fotograficznych, kładąc też duży nacisk na performatywny charakter obrazu fotograficznego, posługiwania się nim i funkcjonowania. Interesuje ją problematyka portretu.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.