Złote piachy i co dalej? Sylwia Siedlecka o Bułgarii

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 14 października 2019, 18:00

To nie jest książka o słonecznych czarnomorskich kurortach, które zwykle stają nam przed oczami, kiedy myślimy o Bułgarii. To portret kraju o znacznie surowszym obliczu, na którym piętno odcisnęło ponad trzynaście stuleci burzliwych dziejów.

Cykl #opartenafaktach oraz Wydawnictwo Czarne zapraszają na spotkanie z Sylwią Siedlecką, autorką książki Złote piachy. Już 14 października w De Revolutionibus Books&Cafe. Początek o godz. 18.00.

Razem z naszym gościem przybliżymy ostatnie kilkadziesiąt lat historii tego kraju – czas twardych, komunistycznych rządów Todora Żiwkowa, okres burzliwej transformacji i dzisiejszą, bułgarską codzienność. Porozmawiamy także o miejscach i ludziach – właścicielu bułgarskiego cyrku, premierze Bojku Borisowie, który karierę polityczną rozpoczynał jako ochroniarz Żiwkowa, czy filozofce Julii Kristevej i dyskusjach na temat jej współpracy z tajnymi służbami.

Rozmowę poprowadzi Rafał Romanowski – dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny Re:view oraz miesięcznika „What’s Up Magazine”.

Sylwia Siedlecka (ur. 1980) – pisarka, badaczka kultury bułgarskiej i czeskiej. Doktorat z kulturoznawstwa obroniła na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje w Instytucie Slawistyki Zachodniej i Południowej UW. Autorka m.in. zbioru opowiadań Szczeniaki (2010), powieści Fosa (2015), monografii Poganki i intelektualistki. Bohaterki Błagi Dimitrowej (2012), współautorka Leksykonu tradycji bułgarskiej (2011), współredaktorka naukowa zbioru Zmiana ram. Instytucje po 1989 roku w Europie Środkowo-Wschodniej i na Bałkanach (2019). Publikowała m.in. w „Piśmie”, „Tyglu Kultury”, „Kulturze Popularnej”, „Literaturze na Świecie”, „Slavia Meridionalis”. Interesuje się transferami kulturowymi i wyobraźnią społeczną. Wykładała m.in. w Collegium Civitas, Warszawskiej Szkole Fotografii, współpracuje z warszawskim Domem Spotkań z Historią.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.