Mała Boska Komedia #3: FINAŁ

Festiwale teatralne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 6 listopada 2019 - poniedziałek, 11 listopada 2019

MAŁA BOSKA KOMEDIA #3: FINAŁ to już trzecia edycja festiwalu, w czasie którego można zobaczyć najważniejsze przedstawienia sezonu dla młodego widza. Formuła trzeciej edycji została zaprojektowana jako cztery teatralne bitwy, w trakcie których Jurorzy w wieku 8-16 lat swoim werdyktem wyłonili najlepsze przedstawienia i zakwalifikowali je do finału konkursu. Pokazy finałowe oceniane przez międzynarodowe Jury odbędą się w dniach 6-11 listopada 2019 roku.

Mała Boska Komedia pierwszy raz odbyła się trzy lata temu jako naturalny efekt naszej potrzeby kontaktu z młodym widzem. Od 2017 roku zapraszamy spektakle dziecięce i młodzieżowe, które są odważne, intrygujące w formie i podejmują ważne tematy. W tym roku zrealizowaliśmy pomysł, aby oddać młodzieży głos i powołać pełnoprawne dziecięce Jury festiwalu. Okazało się, że pomysł ten ma moc wehikułu i otwiera nowe przestrzenie myślenia o teatrze dziecięcym dla wszystkich stron: dla dzieci, rodziców, twórców i dla nas - organizatorów. Dzieci poczuły się świetnie w roli Jurorów, i tak jak w „Królu Maciusiu I” Korczaka, zaczęły zarządzać tym światem, poczuły, że on do nich należy, i że są za niego odpowiedzialne – mówi Bartosz Szydłowski, pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu.

Jakie spektakle zobaczymy w listopadzie w Łaźni Nowej? Do finału przeszły cztery przedstawienia: „Odd i Luna" w  reżyserii Przemysława Jaszczaka (Wrocławski Teatr Lalek), "Don Kichot" w reżyserii Konrada Dworakowskiego (Grupa Coincidentia i Teatr Pinokio w Łodzi), "Staś i Zła Noga", w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego (Teatr Śląski w Katowicach) oraz "Chłopcy z Placu Broni" w reżyserii Konrada Dworakowskiego (Teatr Pinokio w Łodzi).  Dodatkowo w konkursie zostanie pokazany krakowski spektakl pt. „Mglisty Billy” w reżyserii Mateusza Przyłęckiego (Teatr Figur Kraków). Poza konkursem, jako spektakl otwarcia, zobaczymy wielokrotnie nagradzany spektakl Magdaleny Miklasz pt. „Łauma, czyli czarownica” oraz krakowski spektakl „Porwanie Baltazara Gąbki, czyli Smok & Roll” z Teatru Groteska.

Co łączy wszystkie finałowe spektakle? Traktowanie młodego widza serio, podejmowanie tematów ważnych i aktualnych, czasem trudnych, w taki sposób, by młody widz czuł się bezpiecznie. O poczuciu inności i potrzebie akceptacji, a jednocześnie o sile przyjaźni, która ocala od samotności opowiada „Odd i Luna”, o niepełnosprawności, która może uczynić kogoś wyjątkowym „Staś i Zła Noga”, temat walki o własne terytorium i mechanizmów działających w grupie porusza spektakl „Chłopcy z Placu Broni”, a motywy szalonej pogoni za marzeniami i nieposkromionej mocy wyobraźni przywołuje odkrywcza  interpretacja „Don Kichota”.

PROGRAM FESTIWALU:

6.11.2019, godz. 18.00Łauma, czyli czarownica Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu
7.11.2019, godz. 17.00 – Forum twórców teatru dla młodego widza
8.11.2019, godz. 18.00Odd i Luna, Wrocławski Teatr Lalek
8.11.2019, godz. 11.30 Porwanie Baltazara Gąbki, czyli Smok & Roll Teatr Groteska
9.11.2019, godz. 12.00 Chłopcy z Placu Broni Teatr Pinokio w Łodzi
9.11.2019, godz. 17.00Don Kichot Grupa Coincidentia i Teatr Pinokio
10.11.2019, godz. 13.00Staś i Zła Noga, Teatr Śląski w Katowicach i Teatr Lalki i Aktora Ateneum
11.11.2019, godz. 16.00Mglisty Billy, Teatr Figur Kraków

Wszystkie spektakle, poza „Porwaniem Baltazara Gąbki”, będą prezentowane w Teatrze Łaźnia Nowa.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.