Ahmad Nabaz. Ciemny Wschód

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 10 października 2019, 18:00 - niedziela, 3 listopada 2019

Wystawa Ciemny Wschód składa się z dwudziestu czterech obrazów oraz materiału wideo stworzonych przez Ahmada Nabaza, utalentowanego artystę urodzonego w 1986 roku w Erbilu – stolicy autonomicznej irackiej prowincji Kurdystanu. Jego twórczość jest jedną z najbardziej wyrazistych i poruszających opowieści na temat współczesnych kurdyjskiej zmagań o prawo do samostanowienia.

Trudne kurdyjskie doświadczenia, poparte obserwacją sytuacji w innych krajach Bliskiego Wschodu, wpłynęły na głęboko pesymistyczne postrzeganie przez artystę przyszłości tej części świata. Niegdyś stanowiła ona kolebkę wielkich cywilizacji, była miejscem, w którym rozwijała się nauka i kultura. Teraz coraz bardziej pogrąża się w konfliktach zbrojnych, doświadcza destrukcyjnych skutków religijnego fanatyzmu, politycznych ekstremizmów i brutalizacji stosunków społecznych.

W swojej twórczości Nabaz bezkompromisowo i szczerze przedstawia swoje poglądy i doświadczenia. Jego życie osobiste naznaczyły te same tragedie, które spadały na cały naród kurdyjski w XX i XXI wieku: tęsknota za własnym państwem, manifestowanie własnej odrębności, ludobójstwo Anfal, zrujnowanie kraju przez wojska Saddama Husajna, a w ostatnich latach inwazja tak zwanego Państwa Islamskiego. 

Ahmad Nabaz w swoim malarstwie, kolażach, grafice czy performancach szczególnie wiele uwagi poświęca sytuacji kobiet. Zdaniem artysty Bliski Wschód zamienia się dla nich w wielkie więzienie. Gdy w Kurdystanie kobiety mogą się realizować zawodowo, społecznie, politycznie, ubierać się zgodnie z własną wolą, w wielu innych krajach Bliskiego Wschodu odbiera się im tożsamość i prawo do wyróżniania się. Uprzedmiotawia się je i oczekuje się od nich noszenia szczelnego czarnego okrycia, ograniczenia kontaktów ze społeczeństwem, schowania się w domach. Kobiety stają się – tak często widoczną w pracach Nabaza – „czarną plamą”. 

Wystawę będzie można zobaczyć w średniowiecznych Piwnicach MCK do 3 listopada 2019 roku. Wstęp wolny.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.