Europejski Dzień Kina Artystycznego w Kice i Agrafce

Pokazy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 13 października 2019, 11:00

Święto kina

Już po raz czwarty krakowskie kina studyjne obchodzą Europejski Dzień Kina Artystycznego (13 października). Z tej okazji Kino Agrafka przygotowało pokaz specjalny filmu dokumentalnego Kraina miodu (reż. Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov), który zdobył w tym roku trzy nagrody na Festiwalu w Sundance. W Kinie Kika najmłodsi zobaczą bajki z serii Pamiętnik Florki, a starsi miłośnicy X Muzy Portret kobiety w ogniu (reż. Céline Sciamma) – opowieść o wielkiej miłości wyprzedzającej swój czas i łamiącej wszelkie tabu – oraz Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia czołowej macedońskiej reżyserki Teony Strugar Mitevskiej inspirowany autentycznymi wydarzeniami, które wywołały falę dyskusji o roli kobiet we współczesnym świecie i kościele.

(Justyna Skalska, miesięcznik „Karnet”)

Kino Agrafka zaprasza na pokazy w ramach Europejskiego Dnia Kina Artystycznego:

11.00
Czytamy:  Komisarz Gordon. Jeszcze jedna sprawa | Ulf Nilsson
Oglądamy: GORDON I PADDY | Gordon & Paddy, reż. Linda Hambäck, Szwecja 2017, 62’
Po seansie warsztaty artystyczne!

18.00 KRAINA MIODU | Honeyland reż. Tamara Kotevska, Macedonia Płn. 2019, 87’
POKAZ PRZEDPREMIEROWY
50-letnia Hatidze mieszka ze schorowaną matką w macedońskiej wiosce bez prądu i bieżącej wody. Hoduje pszczoły w tradycyjny sposób i żyje w zgodzie z naturą. Pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. Nowi sąsiedzi również hodują pszczoły, ale szacunek zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja. Czy Hatidze uda się zmienić ich podejście? Pięknie sfilmowana „Kraina miodu” zdobyła trzy nagrody na tegorocznym festiwalu w Sundance (w tym główną Nagrodę Jury) oraz cztery statuetki na 16. Millennium Docs Against Gravity: Nagrodę Banku Millennium, Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni, Nagrodę Grand Prix Śląska i Bydgoszcz ART.DOC Award.
Polska premiera: 20 grudnia 2019

Kino Kika  z tej okazji zaprasza na pokazy filmów zdobywających festiwalowe laury.

12.00 Mała KIKA
PAMIĘTNIK FLORKI
 - zestaw bajek
reż. A. Wróblewska-Dzwoniarek, J. Martyn, D. Cieśla, J. Bartczak, B. Koniecka, J. Dudzińska, M. Skrobecki, A. Mikina, P. Rogowski, B. Izdebska, M. Stróżycka, Polska 2019,

16.30 PORTRET KOBIETY W OGNIU | Portrait de la juene fille en feu
reż. Celine Sciamma, Francja 2019, 120’
Pokaz przedpremierowy!
Opowieść o miłości wyprzedzającej swój czas i intymnej więzi zdolnej przełamać niejedno tabu, ubiera w kostium – akcja rozgrywa się w Bretanii w 1770 roku – jak najbardziej współczesne pragnienia i uczucia. Bohaterkami filmu są szykowana do aranżowanego małżeństwa arystokratka Heloiza oraz przybyła z Paryża malarka, Marianna. Ta druga ma namalować portret tej pierwszej, ale w sekrecie: Heloiza nie chce bowiem pozować, buntując się w ten sposób przeciwko przymusowemu zamążpójściu. Marianna dyskretnie obserwuje swoją modelkę, intensywnie tworzy, ale niszczy kolejne wersje obrazu. Czuje, że nie pozna prawdziwego oblicza młodej kobiety tak długo, jak sama będzie ukrywać własne.

19.00  BÓG ISTNIEJE, A JEJ IMIĘ TO PETRUNIA | Gospod postoi, imeto i’ e Petunija
reż. Teona Strugar Mitevska, Belgia/Chorwacja/Francja/Macedonia Płn./Słowenia 2019, 100’
Pokaz przedpremierowy!
Film czołowej macedońskiej reżyserki Teony Strugar Mitevskiej inspirowany jest wydarzeniami z 2014 roku, które wywołały falę dyskusji o roli kobiet we współczesnym świecie i kościele. Akcja rozgrywa się w niewielkim miasteczku we wschodniej części Macedonii. Co roku w styczniu miejscowy pop wrzuca do rzeki drewniany krzyż, za którym do wody wskakują setki mężczyzn. Ten, komu uda się go wyłowić, może liczyć na szczęście i dobrobyt. Tak przynajmniej było do czasu, gdy sztuka ta powiodła się Petrunii.
Wśród lokalnej społeczności szok miesza się z wściekłością, bo jak to w ogóle możliwe, że kobieta miała czelność wziąć udział w męskim rytuale. Wybucha mały skandal, zwłaszcza że Petrunia nie zamierza ustąpić ani na krok.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.