Paulina Krajewska. Światłość prawdziwa. Ikony

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 4 października 2019, 17:30 - środa, 1 stycznia 2020

Ikony krakowskiej artystki odbiegają od tych znanych z kościołów. Są co prawda, zgodnie z tradycją, malowane na deskach, farbami z pigmentu i kurzego jajka. Nie ma w nich jednak (poza nielicznymi wyjątkami) tak charakterystycznego dla ikon złota. „Ono jest piękne, ale mnie wydaje się zimne. W końcu to metal” – wyjaśnia Paulina Krajewska. „Poza tym Jezus zszedł na ziemię, a na ziemi tego złota nie ma zbyt wiele” – dodaje.

Obrazom towarzyszą biblijne cytaty, a ich autorce – sfatygowany egzemplarz Pisma Świętego, leżący na stole, przy którym pracuje. Okno pracowni wychodzi na głośniejszą stronę Krakowa, widać jedną z najbardziej ruchliwych ulic miasta, słychać tramwaje. Obok, na ścianie pracowni, w dwóch rzędach wiszą gotowe ikony. Sceny staro- i nowotestamentowe, wizerunki Maryi, Jezusa…

Paulina Krajewska urodziła się w Krakowie.  Uończyła Akademię Sztuk Pięknych – Wydział Grafiki. Zajmuje się malarstwem, wykonuje ilustracje książkowe. W wolnych chwilach odkrywa bogactwo dawnych krojów pism, piękno pisanych piórem liter i kaligrafuje. Fascynacja ikoną towarzyszyła jej od czasów licealnych. Z czasem to zainteresowanie ikoną przerodziło się w pragnienie, by samej spróbować tworzyć takie wizerunki, używając tradycyjnych materiałów, lipowej deski, farb robionych własnoręcznie i modlitewnej ciszy.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.