Otwórz uszy. Tu i teraz. Nowa Huta 2019: Neoklasycyzm

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 21 października 2019, 18:00

Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida na spotkanie w ramach cyklu Otwórz uszy. Tu i teraz. Nowa Huta 2019 – Neoklasycyzm. Spotkanie poprowadzą muzycy ze  Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble. Wstęp wolny.

Początek XX w. w muzyce zdominowany był przez twórczość neoromantyczną. Monumentalne pod względem obsady, rozmiarów i ładunku emocjonalnego utwory Brucknera, Mahlera czy Richarda Straussa do dzisiaj rzutują na nasze postrzeganie muzyki „poważnej”. Przeciwko tym tendencjom pojawiły się takie kierunki jak impresjonizm, ekspresjonizm, czy awangarda wiedeńska z Schonbergiem na czele. W latach dwudziestych uwydatnił się nurt, z jednej strony pełnymi garściami czerpiący z tradycji epok ubiegłych, z drugiej zaś niestroniący od osiągnięć współczesnych technik kompozytorskich, ale wykorzystujący je na swój sposób, bardziej komunikatywny i przystępny niż kierunki awangardowe. Był to neoklasycyzm, dzięki działalności pedagogicznej Nadii Boulanger szczególnie popularny we Francji, Polsce i Związku Radzieckim. Obecny w tej muzyce idiom „serenite”, czyli pogody ducha, funkcjonował także w literaturze, choćby w twórczości francuskiego noblisty Romaina Rollanda, czy architekturze. Po II Wojnie Światowej estetyka neoklasyczna okazała się być swego rodzaju lekarstwem na wojenne traumy oraz sposobem na radzenie sobie z ograniczeniami narzucanymi przez socrealizm.

Podczas październikowego spotkania muzycy zespołu Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble przybliżą ten kierunek w muzyce i pokażą, że najbardziej (neo)klasyczną dzielnicą Krakowa jest właśnie Nowa Huta.

Otwórz uszy. Tu i teraz. Nowa Huta 2019

Comiesięczne spotkania, organizowane przez Spółdzielnię Muzyczną contemporary ensemble we współpracy z Ośrodkiem Kultury im. C. K. Norwida łączą w sobie profesjonalizm muzyków, którzy uczestniczyli w największych festiwalach muzyki nowej w Polsce i za granicą (Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Internationale Ferienkurse für Neue Musik w Darmstadt), z przystępną formą prezentacji, za której sprawą niezrozumiała pozornie muzyka zaczyna przemawiać „ludzkim głosem”.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble

W 2014 roku grupa krakowskich muzyków, występujących razem między innymi w projekcie European Workshop for Contemporary Music, uczestniczyła w Internationale Ferienkurse fur Neue Musik w Darmstadt, w programie dla młodych ansambli. Narodziła się wtedy myśl, by owocna współpracę kontynuować w formie stałego zespołu. Celem Spółdzielni jest wspólna chęć eksploracji muzyki współczesnej we wszelkich przejawach gatunkowych, z różnych okresów i  różnych kultur muzycznych. Ponadto zwracamy szczególna uwagę na wykonanie takiej muzyki w takiej formie, która pozwoli rozwinąć się zarówno wykonawcom jak i słuchaczom. 

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.