II wojna światowa – dramat, symbol, trauma

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 25 października 2019 - niedziela, 27 września 2020

Czynna ponownie od 19 maja!

6 listopada 1939 roku w gmachu Collegium Novum UJ naziści aresztowali stu kilkudziesięciu krakowskich profesorów. Większość z nich wywieziono do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Była to część akcji niszczenia polskich autorytetów intelektualnych i moralnych, zaplanowanej tak, aby tym łatwiej zamienić podbity naród w niewolników. Wydarzenie, które przeszło do historii jako Sonderaktion Krakau, jest jednym z tematów przygotowanej przez MOCAK wystawy II wojna światowa – dramat, symbol, trauma.

Poprzez pryzmat prac 39 artystów współczesnych kilku pokoleń przyjrzymy się  najważniejszym zagadnieniom związanym z wojną w Polsce. Dział Sygnały wojny przypomni, jak często nie chcemy dostrzec tego, co nieuchronne. W części Antysemityzm pokazane zostaną hitlerowskie hasła i afisze podsycające wśród Polaków nastroje antyżydowskie. Kolejne tematy to Życie w gettach, Powstanie warszawskie, Zagłada oraz Artysta jako świadek dramatu, czyli zapis doświadczeń niewyrażalnych słowami – w sztuce. Dziełom towarzyszyć będą archiwalne dokumenty oraz materiały propagandowe i literackie. (Dorota Dziunikowska, miesięcznik „Karnet”)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.