Podróż, która zmieniła postrzeganie Ziemi

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 10 października 2019, 18:00

W ramach obchodów 500. rocznicy pierwszej wyprawy dookoła świata Portugalczyka Fernanda Magellana i Baska Juana Sebastiána Elcano zapraszamy do wysłuchania wykładu profesor Luisy Martín-Merás Verdejo, specjalistki w zakresie historii kartografii morskiej i kultury okresu wielkich odkryć geograficznych.
Opływając Afrykę i kierując się na wschód, Portugalczycy trafili na ziemię bogatą w przyprawy, osiągając tym samym wielki sukces, jako że cele ich wyprawy były zasadniczo handlowe.
Niemniej jednak wyprawy odkrywcze Kolumba i Magellana-Elcano, które zmieniły fizjonomię Ziemi i postrzeganie geografii przez jej mieszkańców, okazały się spektakularną porażką. Kolumb planował dotrzeć do Indii, ziemi przypraw, i jego plan się nie powiódł, bo na swej drodze napotkał nieznane ziemie. Magellan, z kolei, zupełnie nie planował podróży dookoła świata, a tym bardziej empirycznego potwierdzenia kulistyczności Ziemi, tylko dotrzeć do Wysp Korzennych, które Hiszpanie uznawali za w swoją posiadłość pozwalającą im konkurować z Portugalczykami w handlu przyprawami.
O tym wszystkim posłuchamy podczas wykładu 10 października w Instytucie Cervantesa.

Wykład w języku hiszpańskim.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.