Popteksty: bezpłatne warsztaty dla licealistów i seniorów

Akcje czytelnicze

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Być może trafiliście już na nasze artykuły opublikowane w ramach cyklu Popteksty. Mamy dla Was coś jeszcze (pod warunkiem, że należycie do którejś z dwóch grup: młodzieży z krakowskich szkół średnich i krakowskich seniorów)! Nasza redakcja – Olga Szmidt i Mateusz Witkowski – zaprasza Was na bezpłatne popkulturowe warsztaty literackie.

W dużym skrócie: Popteksty to wielowątkowy cykl spotkań i warsztatów, a także artykuły promujące literaturę w sieci licznych powiązań (pop)kulturowych. Kluczową ideą projektu (organizowanego dzięki wsparciu Urzędu Miasta Krakowa i Fundacja Performat) jest wciągnięcie odbiorcy w grę intertekstów i kontekstów, podkreślenie całego zaplecza odniesień literackich kryjących się w interesujących go serialach, filmach, grach itd., zachęcenie do krytycznego i wnikliwego zgłębiania współczesnej kultury.

Zapraszamy młodzież z krakowskich szkół średnich i krakowskich seniorów do udziału w bezpłatnych zajęciach prowadzonych przez naszych naczelnych: Olgę Szmidt (seniorzy) i Mateusza Witkowskiego (młodzież). Warsztaty będą odbywały się w Zgody 7 – miejscu spotkań w Krakowie, gdzie mieści się też Cafe NOWA Księgarnia – jeżeli jesteś zainteresowany(-na), prosimy o wysłanie zgłoszenia na adres: redakcja@popmoderna.pl do 20 czerwca – liczba miejsc jest ograniczona. W razie pytań i wątpliwości, udzielimy wszelkich niezbędnych informacji. Czekamy na was z niecierpliwością! Poniżej dokładny program warsztatów oraz informacja o prowadzących:

1. Zajęcia dla uczniów szkół średnich:

Warsztat I. Pisanie o muzyce pop/pisanie muzyką pop (27 czerwca, godz. 14:00*, 2 h + przerwa – dotyczy wszystkich warsztatów):

Popularność serwisów streamingowych oraz platform takich jak Youtube pozwala dziś na kontakt i konsumpcję muzyki rozrywkowej na niespotykaną wcześniej skalę. Stanowi to doskonałą okazję do rozmowy na temat granic między literaturą a tekstem piosenki. Istotną część warsztatów będą stanowić ćwiczenia praktyczne z kręgu twórczego pisania.

Warsztat II. Mit, legenda, ikona (internetu) (12 września):

W trakcie warsztatów porozmawiamy o tym, czym tak naprawdę jest mit, jaka jest jego geneza i jaką rolę pełni w dwudziestym pierwszym wieku. Punktem wyjścia do dyskusji na temat związków między literaturą a idolami popkultury będą platformy internetowe w rodzaju Tumblra, które umożliwiają szybką wymianę materiałów wizualnych.

Warsztat III. „Najntisy”, czyli? Literatura a moda na lata dziewięćdziesiąte (10 października):

Estetyka lat 90. święci triumfy we współczesnej popkulturze i tekstach adresowanych do nastoletnich odbiorców. Przy pomocy, wybranych pozycji literackich z ostatniej dekady ubiegłego wieku spróbujemy wraz z uczestnikami odpowiedzieć na pytanie: w jaki sposób literatura radziła sobie wówczas z doświadczeniem rzeczywistości?

Warsztat IV. Co ma wspólnego Homer i Medal of Honor? Literacka narracja a nowe media (7 listopada):

Zarówno powieść realistyczna, jak i gra wideo czy serial telewizyjny są formami narracyjnymi. Podczas zajęć spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czym tak naprawdę jest narracja i jaką rolę odgrywa w życiu współczesnego człowieka?

Warsztat V. Jak (i po co) czytać literaturę najnowszą (5 grudnia):

Jak wskazuje doświadczenie, współcześni nastolatkowie niechętnie sięgają po książki z kręgu niegatunkowej literatury najnowszej. Głównym celem warsztatów będzie ustalenie, jakie trudności budzi wspomniana twórczość oraz wyposażenie uczestników w niezbędne narzędzia i kompetencje interpretacyjne ułatwiające lekturę.

O prowadzącym:

Mateusz Witkowski (1989), redaktor naczelny portalu Popmoderna.pl, stały współpracownik Gazeta.pl, Wirtualnej Polski, „Czasu Kultury” i miesięcznika „Teraz Rock”. Doktorant w Katedrze Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki UJ. Interesuje się związkami między literaturą a popkulturą, brytyjską muzyką z lat 80. i 90. oraz włoskim futbolem. Współprowadzi fanpage Niedziele Polskie, prowadzi fanpage Popland. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2018 roku.

 

2. Warsztaty dla seniorów:

Warsztat I. Spotkanie poświęcone W ciemni Susan Faludi (27 czerwca, g. 10:30*, 2 h + przerwa - dotyczy wszystkich warsztatów):

Główny temat warsztatów: biografia ojca jako własna biografia, historia osobista jako historie powszechne i narodowe.

Warsztat II. Spotkanie poświęcone Korektom Jonathana Franzena (12 września):

Główny temat warsztatów: rozpad rodziny i realizm powieściowy. Po co nam opowieści o szczęśliwych rodzinach? Czy kryzys to zawsze kryzys rodzinny?

Warsztat III. Spotkanie poświęcone Olive Kitteridge Elizabeth Strout oraz jej serialowej adaptacji (10 października):

Główny temat warsztatów: matka jako wyzwanie dla opowieści, możliwość przyjęcia lub zmiany perspektywy postaci, miłość i nienawiść jako formy współżycia rodzinnego.

Warsztat IV. Spotkanie poświęcone Wróżbie Agnety Pleijel (7 listopada):

Główny temat warsztatów: czy fikcja o nas samych to fikcja o naszych rodzinach? Miejsce obyczajowości i seksualności w opowieści o rodzinie. Konflikt jako problem czy nadzieja na opowieść?

Warsztat V. Spotkanie poświęcone Normie Sofi Oksanen (5 grudnia):

Główny temat warsztatów: czy rodzina ma płeć? Rola linii kobiecej w opowieści oraz rzeczy jako miejsca wspólnego opowieści. i kompetencje interpretacyjne ułatwiające lekturę.

O prowadzącej:

Olga Szmidt (ur. 1989) – doktor literaturoznawstwa, krytyczka literacka, pisarka non-fiction, redaktor naczelna i współzałożycielka „Popmoderny”. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi m.in. zajęcia ze współczesnej literatury światowej, seriali, literatury najnowszej i kultury XX wieku. Dotąd wydała m.in. monografię naukową Korespondent Witkacy, biografię literacką Kownacka. Ta od Plastusia. Kilkukrotna stypendystka MNiSW za wybitne osiągnięcia naukowe oraz laureatka stypendium twórczego MKiDN w dziedzinie literatury.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.