Zaczęło się w Krakowie. Pierwsze lata konspiracji

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 1 września 2019, 16:00 - niedziela, 29 września 2019

Kraków był w czasach okupacji wojennej miejscem, w którym zrodziła się idea konspiracji niepodległościowej. Właśnie tutaj 80 lat temu powstała jedna z pierwszych struktur konspiracyjnych – „Organizacja Orła Białego”. W kraju trwał wówczas proces budowania Polskiego Państwa Podziemnego – a naród musiał pogodzić się z prowadzeniem podwójnego życia – oficjalnego, pod reżimem najeźdźcy i nielegalnego, dającego początek polskim strukturom konspiracyjnym.

Z tej okazji, dla oddania hołdu wszystkim krakowskim członkom Polskiego Państwa Podziemnego, zorganizowana zostanie wystawa czasowa z okazji 80. rocznicy założenia organizacji konspiracyjnej. Wystawa pozwoli na zaznajomienie się z miejscami w Krakowie, które związane są z losami krakowskiej konspiracji oraz opowie historię ludzi, którzy z pełną wiarą poświęcali się działaniom, mającym na celu odzyskanie wolnej Polski.

Muzeum Armii Krajowej oraz Gmina Miejska Kraków zapraszają od 1 do 29 września na plenerowe wystawy w wybranych punktach Krakowa, w których przygotowane będą prezentacje, opowiadające istotę znaczenia historycznego danego miejsca w czasach okupacyjnych oraz role osób zaangażowanych w te działania. To doskonała okazja poznania w atrakcyjny sposób historii miejsc w Krakowie w kontekście wydarzeń z lat 1939-1941.

Miejsca ekspozycji wystawy plenerowej:

PLAC MATEJKI (wernisaż i miejsce głównych obchodów 1 września)

  • Ekspozytory z informacjami o postępowaniu okupantów w Polsce odnośnie niszczenia i rabunku dzieł sztuki, okupacji niemieckiej oraz działalności konspiracji w Krakowie do 1941 r.
  • Prezentacja, ukazująca początki konspiracji i okupacji w Krakowie

UL. ŚWIĘTEGO KRZYŻA 1
Miejsce powołania Organizacji Orła Białego

UL. STRASZEWSKIEGO 24
Miejsce spotkania dowódców Organizacji Orła Białego z gen. M. Tokarzewskim-Karaszewiczem w październiku 1939 r.

UL. KARMELICKA 4
Kino „Scala” – przeznaczone w okresie okupacji tylko dla Niemców – miejsce aktu sabotażu przy użyciu gazu łzawiącego, podczas seansu filmowego, przez żołnierzy ZO ZWZ w 1940 r.

UL. WIELOPOLE
Gmach niemieckiej Poczty Wschodu – miejsce przechwytywania przez kontrwywiad OOB i ZWZ donosów do Niemców

PLAC SZCZEPAŃSKI
Pałac Sztuki – miejsce podpalenia nabojami termitowymi pierwszej Wystawy Wzorów Dystryktu Krakowskiego w 1940 r.

UL. SŁAWKOWSKA 6
Miejsce aresztowania przez gestapo szefa sztabu Obszaru IV ZWZ, mjr. „Kabata” oraz ujęcia żołnierzy Komendy Obwodu Kraków-Miasto ZWZ w kwietniu 1941 r.

SKRZYŻOWANIE Ul. SŁOWACKIEGO/UL. PRĄDNICKA
Przy więzieniu Montelupich. Niemiecki areszt śledczy, z którego uciekł Stanisław Marusarz w 1940 r.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.