Karolina Zielazek-Szeska. Panoptikon

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 5 września 2019, 18:00 - niedziela, 13 października 2019

W 2018 roku Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie zainaugurowało Konkurs o Nagrodę im. Chrisa Schwarza – założyciela i pierwszego dyrektora muzeum. Celem konkursu jest promocja i rozwój sztuki współczesnej, a także stworzenie pola do dialogu w obszarze tematyki związanej z historią oraz relacjami polsko-żydowskimi. Tematem Konkursu, zaproponowanym przez brytyjskiego dziennikarza Christiana Daviesa, były drzwi z wizjerem – wieloznaczny symbol skomplikowanej, naznaczonej wojną i Zagładą polsko-żydowskiej historii. 5 września 2019 r. o godz. 18:00 w Żydowskim Muzeum Galicja odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej. Zaprezentowana zostanie zwycięska praca Karoliny Zielazek-Szeskiej, twórczo rozwijająca metaforę drzwi, nawiązująca do Benthamowskiego panoptikonu. Wystawa będzie prezentowana do 13 października 2019 r.

***
W 2018 roku Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie zainaugurowało Konkurs o Nagrodę im. Chrisa Schwarza. Chris Schwarz był brytyjskim fotografem, założycielem i pierwszym dyrektorem Żydowskiego Muzeum Galicja. Jego intelektualna odwaga, chęć do stawiania najtrudniejszych pytań i wysiłki podejmowane, by znaleźć na nie odpowiedzi, zjednoczyły niezliczoną ilość osób i wskazały im nowy sposób rozumienia polsko-żydowskiej historii.

Celem Konkursu o Nagrodę im. Chrisa Schwarza jest promocja i rozwój sztuki współczesnej, a także stworzenie pola do dialogu w obszarze tematyki związanej z historią oraz relacjami polsko-żydowskimi. Konkurs adresowany jest do dyplomantów studiów magisterskich uczelni i wydziałów artystycznych oraz profesjonalnych artystów, działających na wszystkich polach artystycznej wypowiedzi (m.in. malarstwa, fotografii, grafiki, rysunku, rzeźby, ceramiki, instalacji, video). Konkurs w założeniu ma charakter triennale, a każda z jego edycji poświęcona zostanie innemu tematowi. Podsumowaniem każdej z nich będzie prezentacja zwycięskiego projektu w ramach wystawy przygotowanej w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie.

Tematem pierwszej edycji Konkursu, zaproponowanym przez brytyjskiego dziennikarza Christiana Daviesa, były drzwi z wizjerem. Temat ten, zainspirowany historią Stanisława Aronsona, ocalałego z Holokaustu, weterana polskiej Armii Krajowej, stał się okazją do pokazania szerszego kontekstu polsko-żydowskich stosunków w czasie Zagłady, a tym samym pełniejszego zrozumienia czasu okupacji w Polsce. Projekt „Drzwi” – zbudowany wokół symboliki drzwi i wizjera, nawiązujący do historii Aronsona, ukazuje emocjonalne niuanse i stany niepewności towarzyszące ludziom żyjącym w ekstremalnych okolicznościach i motywujące ich działania w obliczu dramatycznych wyborów. Jego celem jest także wykreowanie uniwersalnego przesłania, by pielęgnować wzajemną empatię i zrozumienie.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.