Życie jest snem

Spektakle teatralne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Sztuka życia

Życie jest snem Pedro Calderóna de la Barca to niemal czterystuletnie arcydzieło hiszpańskiego baroku, które nie zestarzało się ani trochę. Orientalne, baśniowe wątki rodem z Księgi tysiąca i jednej nocy, polityczne intrygi, filozoficzne zagadki i pełne pasji charaktery wciąż uwodzą współczesnych twórców teatralnych. Pedro Calderón de la Barca pisał swą sztukę w niewesołych czasach inkwizycji: kto parał się piórem, musiał uważać na każde słowo, a wszelką krytykę współczesności przyoblekać w szaty alegorii. Dlatego akcja utworu rozgrywa się w mitycznej… Polsce, którą rządzi uczony i znawca astrologii, król Basilio. Chcąc zapobiec wyczytanej w gwiazdach przepowiedni, że jego następca będzie okrutnym tyranem, więzi swojego syna Segismunda z dala od ludzi. W obliczu śmierci król pragnie jednak przekonać się o prawdziwości proroctwa.

Uniwersalne przesłanie XVII-wiecznego dramatu odkrył również litewski reżyser Gintaras Varnas. „Życie jest snem może być wystawiane jako sztuka polityczna o dobrym i złym władcy. Nasz spektakl będzie jednak opowiadać o czymś innym: o wysiłkach człowieka, który próbuje przezwyciężyć los, o jego wyborach, wolnej woli, o próbach odkrycia własnego jestestwa, wątpliwościach i rzeczywistości-śnie” – zapowiada reżyser. Nowy spektakl Teatru Bagatela zobaczymy premierowo 20 września.

(Justyna Skalska, miesięcznik „Karnet”)

Tłumaczenie: Jarosław Marek Rymkiewicz
Reżyseria: Gintaras Varnas
Scenografia: Gintaras Makarevicius
Kostiumy: Julia Skuratova
Muzyka: Giedrius Puskunigis
Ruch sceniczny: Piotr Skalski
Sceny pojedynków: Anna Graczyk
Reżyseria świateł: Marek Oleniacz
As. reż./ inspicjent/ sufler: Magdalena Gródek
Tłumacz: Beata Gołaszewska

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.