Idzie młodość! I Grupa Krakowska

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 27 września 2019 - niedziela, 15 marca 2020

W związku z decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wszystkie oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie (w tym Muzeum Książąt Czartoryskich) od 12 do 25 marca będą zamknięte dla zwiedzających.Odwołane zostają także wszystkie wydarzenia organizowane przez MNK do 25 marca włącznie. Informacje o wszystkich dodatkowych zmianach w funkcjonowaniu Muzeum są na bieżąco podawane na stronie www.mnk.pl

„Reprezentowaliśmy prowincję ‒ nieokrzesaną, głodną, żarliwą, nie zblazowaną mieszczańskimi manierami, nie związaną koneksjami z krakowskim Olimpem” – tak Jonasz Stern opisywał we wspomnieniach działalność I Grupy Krakowskiej, przedwojennego stowarzyszenia założonego przez kilkunastu studentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Oprócz Sterna byli to Aleksander (Sasza) Blonder, Blima (Berta) Grünberg, Maria Jarema, Franciszek Jaźwiecki, Leopold Lewicki, Adam Marczyński, Stanisław Osostowicz, Szymon Piasecki, Mojżesz Schwanenfeld, Bolesław Stawiński, Eugeniusz Waniek, Henryk Wiciński oraz Aleksander Winnicki. Grupa, określana często jako „ostatnia polska przedwojenna awangarda”, działała krótko (w latach 1933-1937), ale bardzo intensywnie. Na wystawie w Kamienicy Szołayskich Muzeum Narodowe w Krakowie pokazuje rysunki, grafiki, prace scenograficzne, rzeźby i obrazy – blisko 300 prac ilustrujących wielotorowość i różnorodność działań podejmowanych przez młodych zapaleńców o lewicowych poglądach, którzy gorąco wierzyli, że poprzez sztukę mogą zmieniać świat. (dd)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.