Vie et Passion du Christ

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 31 sierpnia 2019, 20:00

W krakowskiej Cricotece odbędzie się prawykonanie paraoratoryjnego utworu Piotra Peszata Vie et Passion du Christ na zespół kameralny, live-electronics i wideo.

Biblijna historia przez długi czas kazała mi szukać dla niej współczesnych kontekstów. Jednak po obejrzeniu filmu „Tylko nie mów nikomu” braci Sekielskich, przedstawiającego zjawisko tuszowania pedofilii w Kościele katolickim w Polsce, w moim podejściu zaszła pewna zmiana. Otóż wspomniany film natchnął mnie do ingerencji w historię życia i śmierci Jezusa Chrystusa; do spojrzenia na relację między Bogiem Ojcem a Jezusem Chrystusem z perspektywy rodzica, którym jestem. […] O ile bowiem celem męki i śmierci Jezusa Chrystusa było odkupienie wszystkich grzechów ludzkości, to cierpienie zadawane przez pedofila jest jakiegokolwiek sensu pozbawione. Dziecko nie wie – nie może wiedzieć – jak je nazwać, dlatego z krzywdą, jaką wyrządzają mu sługi kościoła, zostaje na tym świecie samo – mówi kompozytor.

Główną inspirację do napisania utworu, jak również punkt wyjścia dla samych działań kompozytorskich, stanowił film niemy Żywot i męka Jezusa Chrystusa (Vie et Passion du Christ) z 1903 roku (reż. Lucien Nonguet, Ferdinand Zecca). Obraz ten jest zjawiskiem niezwykłym, i to tak na czasy, w jakich powstał, jak i z perspektywy współczesnej. Żywot i męka Jezusa Chrystusa to jeden z pierwszych obrazów filmowych kolorowanych wykorzystujących technikę ręcznego barwienia Pathéchrome. W 1995 roku film znalazł się na watykańskiej liście 45 najdonioślejszych dzieł – w kategorii filmów o szczególnych walorach religijnych – opracowanej na stulecie kina.

Wykonawcy
Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble
w składzie:
• Małgorzata Mikulska, flet
• Krzysztof Guńka, saksofon
• Wiktor Krzak, fagot
• Mateusz Rusowicz, trąbka
• Martyna Zakrzewska, fortepian & sampler
• Barbara Mglej, skrzypce
• Paulina Woś, altówka
• Jakub Gucik, wiolonczela
• Piotr Peszat, elektronika

Piotr Peszat — kompozytor i artysta dźwiękowy działający w Krakowie. Jednym z jego najistotniejszych osiągnięć artystycznych jest wygrana w międzynarodowym konkursie Roche Young Commissions, po którym członkowie Jury – między innymi Pierre Boulez – zamówili u niego utwór na orkiestrę symfoniczną, wykonany następnie podczas 77. Festiwalu w Lucernie (2015). Peszat jest laureatem pierwszej nagrody w konkursie MCI Meetings Composition Competition w Kopenhadze (2014), drugiej nagrody ex aequo w 4. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego w Sopocie (2017), drugiej nagrody ex aequo w konkursie kompozytorskim „Kompozytorski koncert roku” (2011), a także finalistą 54. Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Bairda w Warszawie (2013).

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Zamówienia Kompozytorskie 2019” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.