Koncert pamięci Kardynała Franciszka Macharskiego

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 29 września 2019, 20:00

Arcybiskup metropolita krakowski ks. Kardynał Franciszek Macharski był miłośnikiem muzyki poważnej i częstym słuchaczem koncertów w tym właśnie kościele. Był nierozerwalnie związany z Krakowem. Wybitny mąż stanu i wybitny człowiek, Kardynał był zarazem nadzwyczaj skromny i życzliwy. Odszedł 2 sierpnia 2016 roku, a dzwon Zygmunt obwieścił miastu Jego śmierć. Dla wielu współmieszkańców (bo jak sam o sobie mówił, był tylko zwykłym obywatelem Krakowa) jego odejście było wielką stratą. Utracili nie tylko duszpasterza, ale także wielki autorytet. W trzecią rocznicę Jego śmierci w tym właśnie kościele, w którym tak często był “zwykłym słuchaczem” odbędzie się koncert dla uczczenia pamięci tego wielkiego Krakowianina.

W programie koncertu znajdą się arcydzieła muzyki cerkiewnej w wykonaniu jednego z najwybitniejszych zespołów chóralnych kultywujących staroruskie i bizantyjskie tradycje sztuki wokalnej, Chóru Cerkiewnego Moskiewskiego Patriarchatu „Drewnerusskij Raspiew” pod kierownictwem artystycznym Anatolija Grindenki. Przeważającą część repertuaru stanowią anonimowe śpiewy cerkiewne z XVI-XVII wieku. Z 12. osobowym zespołem aktywnie współpracują liczni paleografowie muzyczni m.in. M. Bogomołowa, V. Martynow, A. Konotop. Dzięki licznym koncertom i nagraniom płytowym chór zyskał popularność w kraju i za granicą. W 1988 roku otrzymał pierwszą nagrodę na Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. Wystąpił w większości krajów europejskich, a w roku 2005 zadebiutował w USA występem w nowojorskim Lincoln Center.

Chór Cerkiewny Moskiewskiego Patriarchatu „Drewnerusskij Raspiew”
Anatolij Grindenko – dyrygent

Cykl „Wielcy mistrzowie wielkiemu Kardynałowi” zainaugurowany został uroczystym koncertem w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie w pierwszą rocznicę śmierci ks. kardynała Franciszka Macharskiego, 11-go sierpnia 2017 roku. Program wypełniła „Missa Dominica” Nicholasa Ludforda, kompozytora angielskiego epoki Tudorów, w wykonaniu brytyjskiego chóru chłopięcego Trinity Boys Choir pod dyrekcją Davida Swinsona. Koncert był polską premierą dzieła Ludforda. Organizatorem cyklu jest Stowarzyszenie Muzyka w Opactwie.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.