Od kantat Bacha do pieśni Moniuszki

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Fundacja Pianoforte zaprasza na cykl koncertów Od kantat Bacha do pieśni Moniuszki. W ramach projektu odbędą się trzy koncerty muzyki dawnej, granej na instrumentach z epoki, w obiektach muzealnych Krakowa.

Myślą przewodnią cyklu są utwory wokalno-instrumentalne i ich rozwój od baroku aż po czasy Stanisława Moniuszki. W okresie baroku powstawały głównie utwory sakralne, śpiewane w kościołach, natomiast romantyzm przeniósł pieśń do salonów, co nie oznaczało jednak wymarcia kantaty jako formy. Kantaty tworzył także Stanisław Moniuszko, a po nim inni kompozytorzy - aż po czasy współczesne.

W pierwszym odcinku cyklu W barokowej kaplicy zaprezentowane zostaną kantaty małoobsadowe G. Ph. Telemanna i J. S. Bacha. Program wykonany zostanie przez zespół muzyki dawnej Antica Cucina pod kierownictwem Katarzyny Pilipiuk, natomiast partię wokalną wykona młoda, bardzo utalentowana mezzosopranistka Katarzyna Kucia. Koncert odbędzie się 29 września 2019 r. o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach - Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie na Rynku Głównym 3.

W drugiej odsłonie cyklu nastąpi przeskok do romantyzmu. Był to czas rozkwitu romantycznej pieśni solowej, pisanej do tekstów największych poetów tamtych czasów takich, jak  J. W. Goethe, F. Schiller, W. Hugo, A. Mickiewicz, J. Słowacki, C. K. Norwid. W romantycznym salonie zabrzmią pieśni F. Mendelssohna oraz R. Schumanna. Wykona je ponownie Katarzyna Kucia z towarzyszeniem oboju historycznego (Katarzyna Pilipiuk) oraz oryginalnego instrumentu z epoki - fortepianu stołowego z 1834 roku (Anna Huszczo). Ponadto słuchacze będą mogli posłuchać romantycznych miniatur instrumentalnych na obój i pianoforte C. A. Brauna oraz J. Wiederkehra czyli kompozytorów romantycznych, których nazwiska rzadko pojawiają się w repertuarze koncertowym. Miejscem koncertu będzie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, ul. Lipowa 4. Termin: 27 października, godz. 18.00.

Trzecie ogniwo cyklu Kameralny salon Moniuszki to kwintesencja cyklu czyli koncert poświęcony pieśniom Stanisława Moniuszki. Uznana młoda sopranistka Anna Zawisza oraz znakomity młody baryton Dawid Biwo zaprezentują wybrane pieśni ze Śpiewnika domowego. Usłyszymy także utwory Henriego Broda czy Gaetano Donizettiego, którymi nawiążemy do domeny Moniuszki czyli opery. Śpiewakom towarzyszyć będzie Katarzyna Pilipiuk na oboju oraz Anna Huszczo na fortepianie historycznym. Na koncert zapraszamy 24 listopada 2019 roku o godz. 18.00 do Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach - Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie na Rynku Głównym 3

27 października, 18.00
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK
W romantycznym salonie
Wykonawcy:
Katarzyna Kucia - mezzosopran
Antica Cucina w składzie:
Katarzyna Pilipiuk - obój barokowy
Anna Huszczo - fortepian historyczny
W programie:
F. Mendelssohn, R. Schumann

24 listopada, 18.00
Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach 
Kameralny salon Moniuszki
Wykonawcy:
Anna Zawisza - sopran
Dawid Biwo - baryton
Katarzyna Pilipiuk - obój
Anna Huszczo - fortepian
W programie:
S. Moniuszko, H. Brod, G. Donizetti

Przepraszamy czytelników drukowanej wersji miesięcznika Karnet za błędną informację, jaka wkradła się do kalendarium w numerze październikowym. Koncert W romantycznym salonie w ramach cyklu Od kantat Bacha do pieśni Moniuszki odbędzie się 27 października, nie 26 października, jak zostało omyłkowo podane. Pozostałe informacje pozostają aktualne.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.