Matematyka na znaczkach pocztowych

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 4 września 2019, 18:00 - piątek, 4 października 2019

Od 5 września do 4 października 2019 w Bibliotece Jagiellońskiej czynna będzie wystawa znaczków związanych z matematyką. Takich znaczków wyemitowano dotychczas około tysiąca na całym świecie. Przedstawiani są na nich zarówno matematycy najsłynniejsi, jak i tacy, którzy znani są głównie w swoich krajach; matematycy z różnych epok – od Talesa, Pitagorasa, Archimedesa przez Eulera i Gaussa po współczesnych, w tym medalistów Fieldsa. Upamiętniane są ważne w świecie matematycznym wydarzenia, jak Światowy Rok Matematyki, Międzynarodowe Kongresy Matematyków. Niejednokrotnie znaczki poświęcone są samej matematyce. Na niektórych można zobaczyć fraktale, matematyczne obiekty, wzory czy ilustracje słynnych twierdzeń.

Filatelistyczną atrakcję stanowią także ,,First Day Covers” (FDC). W dniu wydania znaczka często emitowane są specjalne – niekiedy bardzo ciekawe pod względem graficznym – koperty upamiętniające to wydarzenie, z tym znaczkiem i pamiątkowym stemplem. Ponadto wydawane są inne walory filatelistyczne – specjalne kartki okolicznościowe z rysunkami czy portretami, opatrzone związanymi z nimi znaczkami, a także specjalnie wydrukowane arkusze dużego formatu.

Materiały eksponowane na wystawie (znaczki oraz inne filatelistyczne ciekawostki, w tym wiele pamiątkowych kopert FDC) pochodzą ze zbiorów Danuty i Krzysztofa Ciesielskich.

Wystawa jest towarzyszy Zjazdowi Matematyków Polskich w Stulecie Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Wernisaż zaplanowano na 4 września, a w piątek, 6 września od 10.00 do 18.00 na wystawie czynne będzie stoisko filatelistyczne, gdzie m.in. będzie można nabyć kartki jubileuszu stulecia PTM oraz uzyskać pamiątkowy stempel Zjazdu.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.