Peter Bence w ICE Kraków

Muzyka rozrywkowa

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 24 listopada 2019, 20:00

Peter Bence jest z pochodzenia Węgrem, ma 27 lat. Idealnie wpisuje się w określenie „cudownego dziecka”. Zainteresował się fortepianem w wieku dwóch lat, gdy skończył pięć zaczął regularnie brać lekcje gry na tym instrumencie, dwa lata później napisał swoją pierwszą kompozycję, a gdy miał 11 lat – skompletował utwory na swoją płytę. Początkowo bardzo dużo słuchał Mozarta i Chopina. Po klasycznej edukacji w Akademii Ferenca Liszta w Budapeszcie, muzyk przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie ukończył klasę fortepianu i kompozycję filmową w prestiżowym Berkeley Music College w Bostonie. Jego pasją jest muzyka rockowa i popowa, a największą inspiracją – twórczość Michaela Jacksona. – Całe to szaleństwo – koncerty i ciągłe trasy koncertowe zaczęły się od wideo do „Bad” umieszczonym w internecie - wspomina Peter Bence. Jest także fanem muzyki filmowej. W Bostonie poznał Johna Williamsa – jednego ze swoich idoli i autora ścieżki dźwiękowej do filmu Star Wars. To on namówił pianistę do improwizacji znanych utworów, dzięki czemu w 2015 roku Peter Bence wrzucił do sieci swoje pierwsze wideo ze słynnym coverem króla popu.

Dzisiaj Peter Bence jest międzynarodowej sławy wirtuozem fortepianu, kompozytorem i producentem, legitymującym się rekordem Guinnessa w kategorii „najszybszy pianista na świecie”! W ciągu siedmiu minut potrafi uderzyć w klawisze fortepianu aż 765 razy! Na scenie się nie oszczędza i gra jak szalony, nadając instrumentowi pełną moc. Jego ekspresyjny – czasem określany też jako nerwowy czy perkusyjny – styl grania na fortepianie przełamuje granice pomiędzy muzyką klasyczną i rozrywkową. To powoduje, że szacowny instrument przeniósł na zupełnie inny poziom. Jego występy wizualnie i muzycznie są niezwykle ekscytujące, bo Bence nie tylko gra na klawiaturze, ale wykorzystuje cały fortepian niczym mebel: uderza klapą, sięga palcami do strun, wystukuje na obudowie rytm… Używa dodatkowego sprzętu do tworzenia dźwięków, dzięki czemu kontroluje je w czasie rzeczywistym, a także podłącza efekty zewnętrzne dla każdej z warstw piosenki. Czasami więc jego koncert brzmi tak, jakby grała cała orkiestra!

Występy Petera Bence'a na żywo przyciągają tysiące fanów na całym świecie. W ciągu ostatnich dwóch lat koncertował w ponad 40 krajach na czterech kontynentach, wszędzie wzbudzając zachwyt własnymi interpretacjami takich przebojów, jak: Don't Stop Me Now Queen, Here Comes the Sun The Beatles, Beat It Michaela Jacksona, Attention Charliego Putha, Cry Me a River Justina Timberlake'a czy nawet osławionego Despacito! Jego wersje coverów na YouTube wyświetlono już ponad 600 mln razy.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.