Twój dziwak, Matejko

Spektakle teatralne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Krakowskie Forum Kultury zaprasza na spektakl o tym, jakie namiętności targały Janem Matejką, o tym co i kogo kochał, z czym się nie godził i czemu poświęcał się bez reszty. Scenariusz do sztuki został stworzony na podstawie źródeł historycznych do życia Jana Matejki, w konsultacji z zawodowymi historykami i historykami sztuki.

Niski, chuderlawy, uzależniony od kawy i tytoniu, nieszczęśliwie kochający romantyk, znany jako mistrz Matejko, żyje w świadomości Polaków jako ikona malarstwa narodowego, potężny artysta.
Za pomnikiem, jaki postawił sobie własnymi osiągnięciami, stoi jednak niespełniony w swej twórczości i uczuciach Jasiek, podpisujący zdrobniale listy do żony, która nigdy go nie kochała. Zbyt drobny,
by chwycić za broń w czasie powstania, zbyt bezkompromisowy, by zrozumieć sztukę swoich uczniów, zbyt smutny, by choć jedną twarz spośród malowanych naznaczyć uśmiechem. A jednak zbyt silny, by popaść w rozżalenie, pewny wartości swych przekonań.

W rolę tytułowego Matejki wcieli się znakomity aktor krakowski Andrzej Róg, który w rozmowie z publicystką Anną Marią Trybą przyznał: Wydaje mi się, że zbudowanie tej postaci będzie paradoksalnie trudne, właśnie dlatego, że ta postać jest mi bardzo bliska, muszę „otworzyć własne rany”. Postacie, z którymi się nie utożsamiamy, gra się łatwiej, ponieważ wtedy tworzymy tylko wyobrażenia […].

Ponadto na scenie zobaczymy Kajetana Wolniewicza, Gertrudę Drelicharz, Jarosława Szweca, Williama Gruffa oraz Aleksandra Talkowskiego. Reżyserem spektaklu jest Łukasz Fijał, autorem scenariusza – William Gruff, a scenografii – Adrianna Kućmierz.

Kolejne prezentacje spektaklu odbędą się w różnych częściach miasta:

  • 9 sierpnia, piątek, 19.00 w Nowohuckim Centrum Kultury
  • 17 sierpnia, sobota, 18.00 – Klub „Zakole” Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta
  • 21 sierpnia, środa, 19.00 – Klub „Pod Kasztanami” Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta
  • 29 sierpnia, czwartek, 17.00 – Krakowskie Forum Kultury

Scenariusz do spektaklu powstał podczas warsztatów historycznych o twórczości Jana Matejki, organizowanych w ramach projektu Czy to Matejko Krakowem zawładnął, czy Kraków Matejką?

 

udostępnij

więcej

  • Obowiązują darmowe zaproszenia; rezerwacja miejsc pod adresem: promocja@krakowskieforum.pl
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.