Kino na dachu MCK: Bałkany

Pokazy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Jak co roku w wakacje zapraszamy na Kino na dachu MCK.

W poprzednich latach na naszym tarasie widokowym poznawaliśmy kino czeskie, izraelskie, chorwackie i tureckie. Tym razem przyjrzymy się bliżej Bałkanom w związku z wystawą „Skopje. Miasto, architektura i sztuka solidarności" w Galerii MCK.

Wstęp wolny, obowiązują wejściówki dostępne na stronie evena.pl oraz w kasie Galerii MCK na tydzień przed danym pokazem.

Harmonogram projekcji:

25 lipca (czwartek), godz. 20.30
„Zanim spadnie deszcz" (Pred dozhdot), reż. Milčo Mančevski, 1994
[wejściówki dostępne na portalu evenea.pl ➡ http://bit.ly/kinomck1 ➡ oraz w kasie Galerii MCK od 18 lipca]
„Zanim spadnie deszcz" to dramat wojenny produkcji macedońsko-francusko-brytyjskiej, który przedstawia trzy powiązane ze sobą historie okresu konfliktów między Macedończykami a Albańczykami. Losy Albanki Zamiry, macedońskiego fotografa oraz emigranta-fotoreportera Aleksandra. Reżyser bawi się chronologią, nagina czas filmowy do granic możliwości dając widzom szansę na dostrzeżenie tego, czego nie widać na pierwszy rzut oka. Jeden z najważniejszych filmów dotyczących konfliktów etnicznych na Bałkanach.

Milčo Mančevski (1959) – macedoński reżyser i scenarzysta filmowy. „Zanim spadnie deszcz" to jego najsłynniejszy film, za którego otrzymał Złotego Lwa na MFF w Wenecji i nagrodę publiczności Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Jako pierwszy z macedońskich filmów nominowany do Oskara w 1995 roku w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Sam reżyser otrzymał za ten film nagrodę specjalną Davida di Donatello oraz nagrodę za najlepszy debiut reżyserski na MFF w Sao Paulo. Inne jego filmy to „Proch i pył" (2001), „Cienie" (2007), „Matki" (2010).

8 sierpnia (czwartek), godz. 20.30
„Aleksander" (Alexander), reż. Oliver Stone, 2004
[wejściówki dostępne na portalu evenea.pl ➡ http://bit.ly/kinomck2 ➡ oraz w kasie Galerii MCK od 1 sierpnia]
„Aleksander" to amerykański film fabularny przedstawiający historię jednego ze strategów i władców Aleksandra III Macedońskiego. Film poza pokazaniem historii człowieka, który wraz ze swoją niezwyciężoną grecką i macedońską armią zdołał opanować prawie cały współczesny mu świat, przedstawia także skomplikowane relacje, jakie łączyły go z matką Olimpias, ojcem – królem Filipem II, a także jego przyjacielem, kochankiem i zarazem dowódcą wojsk Hefajstionem.

Oliver Stone (1946) – amerykański reżyser filmowy, scenarzysta i producent, jedenastokrotnie nominowany do Oskara (otrzymał trzy), zdobył także trzy Złote Globy. Jego praca na Uniwersytetach w USA zaowocowała wydaniem esejów nt. filmów, kultury, polityki i historii w książce „Oliver Stone’s USA: Film, History and Controversy", tuż obok esejów Stephena E. Ambrose’a i George’a S. McGoverna.

22 sierpnia (czwartek), godz. 20.30
„Grbavica" (Grbavica), reż. Jasmila Žbanić, 2007
[wejściówki dostępne na portalu evenea.pl ➡ http://bit.ly/kinomck3 ➡ oraz w kasie Galerii MCK od 15 sierpnia]
„Grbavica" to bośniacki dramat przedstawiający historię samotnej matki Esmy wychowującej córkę Sarę. Akcja dzieję się w Grbavicy, dzielnicy Sarajewa, dziesięć lat po wojnie, na terenie dawnego obozu jenieckiego. Esma na co dzień zmaga się z traumą przeszłości, stara się utrzymać córkę w przekonaniu, że jej ojciec to bohater, który zginął w walce o Bośnie. Dojrzewanie córki, problemy życia codziennego wciąż boleśnie odwołują się do tego tragicznego okresu. Stawienie im czoła jest jednoznaczne z zaakceptowaniem okrutnej i traumatycznej prawdy od, której kobieta wciąż ucieka. W 2006 film został zgłoszony do rywalizacji o Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego, ale nie otrzymał nominacji.

Jasmila Žbanić (1974) – bośniacka reżyserka i scenarzystka. Otrzymała Złotego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie za film „Grbavica". Inny jej film w polskiej dystrybucji to „Jej droga" (2010) oraz „Dla tych, co nie mogą mówić" (2013).

29 sierpnia (czwartek), godz. 20.30
„Macedończyk", reż. Petro Aleksowski, 2013
[wejściówki dostępne na portalu evenea.pl ➡ http://bit.ly/kinomck4 ➡ oraz w kasie Galerii MCK od 22 sierpnia]
„Macedończyk" to polski film dokumentalny opowiadający historię dzieci pochodzenia greckiego i macedońskiego, które w czasie wojny domowej w Grecji zostały ewakuowane do Polski. Po zakończeniu wojny rząd Gracji zakazał dzieciom powrotu do domu. Jednym z nich był Mito Klawczow, któremu nigdy nie udało się wrócić do ojczyzny. Film pokazuje jego syna Petro w podróży tropem ojcowskich korzeni i jego utraconej tożsamości. Film uzyskał Nagrodę Młodego Kina im. Juliusza Machulskiego w kategorii dla najlepszego filmu na 13. Gdańsk DocFilm Festival.

Przed pokazem filmu zapraszamy na prelekcję reżysera nt. historii jego ojca i innych dzieci pochodzenia greckiego i macedońskiego.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.