„Jeszcze kocham. Zapiski intymne” – spotkanie wokół książki Anny Świrszczyńskiej

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 18 września 2019, 18:00

Wydawnictwo W.A.B. i Księgarnia Pod Globusem zapraszają 18 września na spotkanie wokół książki Jeszcze kocham. Zapiski intymne Anny Świrszczyńskiej – pierwszego wydania dziennika jednej z najwybitniejszych polskich poetek XX wieku. Spotkanie poprowadzi Ewa Stanek-Misiąg. O dzienniku Anny Świrszczyńskiej opowie Wioletta Bojda.

***
Dwie teczki opatrzone notatką Józef spędziły w prywatnym archiwum poetki prawie pół wieku. Znajdujące się w nich zapiski z lat 1969–1971 to wyjątkowo burzliwy czas w życiu Świrszczyńskiej. Została opuszczona przez męża, który zakochał się w pięknej, młodej i niezwykle utalentowanej Halinie Poświatowskiej. Sześćdziesięcioletnia Świrszczyńska, na co dzień zajęta opieką nad dzieckiem oraz utrzymywaniem rodziny, tłumiła lęk przed samotnością i dała się porwać miłosnemu uniesieniu. Na przekór społecznym konwenansom wdała się w romanse, a swoje erotyczne doświadczenia bez skrępowania przelewała na papier. Jej dziennik to zapis uczuć wrażliwej artystki oraz zmysłowej kochanki, rozdartej pomiędzy tlącym się uczuciem do byłego męża a niespodziewanymi wybuchami namiętności do innych mężczyzn – w tym Tadeusza Różewicza lub najważniejszego z nich, Józefa, który na nowo odbudował w niej poczucie własnej wartości. Zapiski Świrszczyńskiej to głębokie rozważania na temat kobiecej seksualności, a także znakomity dokument literacki, którego poetyckim efektem stał się najważniejszy tom poetki Jestem baba.

Dziennik autorki wstępem, komentarzem oraz przypisami opatrzyła Wioletta Bojda. Wieloletnia badaczka twórczości pisarki przeprowadza czytelników przez skomplikowaną biografię Świrszczyńskiej, odsłaniając osobowość kobiety nietuzinkowej, „gwałtownej, namiętnej, dumnej”, jak opisywał ją Czesław Miłosz, oraz wskazuje na możliwe powiązania opisywanych przez poetkę zdarzeń z powstałymi w tym czasie wierszami.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.