XLIV Festiwal Muzyka w Starym Krakowie

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 15 sierpnia 2019 - sobota, 31 sierpnia 2019

Mistrz wiolonczeli, wirtuoz klawesynu, legenda polskiej wiolinistyki, amerykańska „orkiestra głosów” i lśniący miedzianym blaskiem kwintet – słuchajcie pilnie, ale i uważnie patrzcie!
Dlaczego? A dlatego, że goście XLIV Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie tradycyjnie wystąpią w najpiękniejszych historycznych przestrzeniach naszego miasta. Oprawę wizualną koncertom zapewnią gotyckie krużganki dziedzińca Collegium Maius, barokowe zdobienia kościoła św. św. Piotra i Pawła, witrażowe okna synagogi Tempel i fantazyjne polichromie Stanisława Wyspiańskiego, które rozkwitają na ścianach franciszkańskiej bazyliki.

Dźwięki instrumentów
Kompozytor Max Reger powiedział, że Bach jest początkiem i końcem wszelkiej muzyki. Jeśli chodzi o Muzykę w Starym Krakowie, Bach z pewnością jest jej początkiem – na inaugurację festiwalu (15 sierpnia) w kościele oo. Bernardynów organista Andrzej Białko zagra toccaty, fugi i chorały autorstwa wielkiego Jana Sebastiana.
Dzieła Bacha będą także motywem przewodnim recitalu Pierre’a Hantaï, wybitnego klawesynisty, który – jak sam wspomina – zachwycił się muzyką barokowego mistrza już jako dziesięciolatek. Francuski artysta słynie też jako ekspert od kompozycji angielskich wirginalistów, dlatego w kościele św. Marcina 26 sierpnia zabrzmią również utwory Williama Byrda.
Jeszcze więcej Bacha? Kompozycje skrzypcowe lipskiego kantora, a także Georga Philippa Telemanna (który z kolei funkcję kantora pełnił w Hamburgu) zaprezentuje Krzysztof Jakowicz. „Tytan skrzypiec”, „polski Menuhin”, „skrzypcowy prawnuk Wieniawskiego” (krytycy z całego świata prześcigają się w pomysłach na oddanie słowami jego kunsztu…) zagra 20 sierpnia w kościele św. Marcina.
Gwiazda Muzyki w Starym Krakowie, którą usłyszymy w wielkim finale festiwalu, zamiast na meandry barokowej polifonii stawia na przejrzyste harmonie klasycyzmu. Steven Isserlis, jeden z najlepszych współczesnych wiolonczelistów, po znakomitym ubiegłorocznym występie wraca do Krakowa – tym razem z koncertami Luigiego Boccheriniego i Josepha Haydna. 31 sierpnia w kościele św. Katarzyny artyście towarzyszyć będzie prowadzona przez koncertmistrza Macieja Lulka orkiestra Sinfonietta Cracovia, która od siebie do programu doda Kwintet smyczkowy F-dur Boccheriniego i Symfonię A-dur KV 201 Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Miłośnikom muzyki instrumentalnej polecamy też koncert kwintetu Spanish Brass (18 sierpnia, dziedziniec Collegium Maius UJ), zwłaszcza że ten zespół potrafi świetnie udawać zarówno całą orkiestrę symfoniczną w operowej uwerturze Verdiego, jak i organy w Toccacie i fudze d-moll Bacha. Znakomicie gra także argentyńskie tanga, jazz pożyczony od Chicka Corei i utwory napisane specjalnie na ten blaszany skład: dwie trąbki, waltornię, puzon i tubę.
Na liście festiwalowych gości znajdziemy także orkiestrę Wirtuozi Lwowa pod batutą Serhija Burki, która wraz z flecistą Jánosem Bálintem zaprezentuje m.in. kompozycje „lwowskiego” Mozarta – Franza Xavera, syna Wolfganga Amadeusza (21 sierpnia, kościół oo. Jezuitów). Krakowski Kwintet Dęty nawiąże z kolei do tradycji wiedeńskich koncertów serenadowych, wykonując na dziedzińcu Collegium Nowodworskiego dzieła Josepha Haydna, Wojciecha Kilara i Ferenca Farkasa (16 sierpnia). Kameralnie zagrają Magdalena Bojanowicz i Bartosz Koziak, którzy przygotowali wybór dzieł na dwie wiolonczele: od XVIII-wiecznej Sonaty G-dur Jeana-Baptiste’a Barrière’a po Suitę op. 16 zmarłego w 1913 roku Davida Poppera (22 sierpnia, kościół św. Marcina). Krakowskiej publiczności zaprezentuje się także Camerata Polonia, założony przez Marka Kudlickiego zespół polskich muzyków na co dzień pracujących w Austrii (28 sierpnia, kościół św. św. Piotra i Pawła).

Głosy z innego świata
Głodni odkryć? Wyborna muzyka wokalna rozbrzmiewająca w tym roku na festiwalu przeniesie nas w całkiem inne miejsca i czasy. Dwukrotnie wystąpi rewelacyjny amerykański chór Chanticleer, który na dwanaście głosów męskich (najczęściej a cappella) rozpisuje właściwie wszystko – od kompozycji średniowiecznych po jazz, gospel i muzykę najnowszą. 29 sierpnia w synagodze Tempel zespół zaprezentuje program Trade Winds, hołd złożony niespokojnym duchom, wiecznie poszukującym tego, co skrywa się za horyzontem. Usłyszymy madrygały Monteverdiego i Gesualda poświęcone wiatrom i wodom, pieśni z Chin, Hawajów, Nowej Zelandii, Samoa, Filipin i Korei, a także szanty z repertuaru podbijających niegdyś świat brytyjskich żeglarzy. W swoim drugim koncercie – 30 sierpnia w kościele oo. Franciszkanów – Chanticleer skupi się na kwestiach wiary. Program Faith of Our Fathers przyniesie repertuar religijny: od XII-wiecznej antyfony O virtus sapientiae Hildegardy z Bingen, przez renesansowe dzieła Josquina des Pres i Williama Byrda, barokowe kompozycje z Nowego Świata, po pieśni gospel i spirituals.
Niezwykłym doświadczeniem artystycznym – a dla niektórych zapewne także i duchowym – będzie koncert chóru monasteru 13 Świętych Ojców Asyryjskich z Gruzji, który wykonuje modlitewny śpiew w języku aramejskim. Lider zespołu, a zarazem przełożony klasztoru wspólnoty asyryjskiej w Dzweli Kanda, schiarchimandryta Serafim jest jednym z dwóch duchownych na świecie, którzy odprawiają liturgię w języku Jezusa Chrystusa. W muzykę i duchowość najstarszych wspólnot chrześcijańskich zagłębimy się 23 sierpnia w kościele oo. Franciszkanów.
Czeka nas także wyprawa w naszą własną przeszłość. 25 sierpnia w kościele św. Barbary dzieła kompozytorów związanych z wawelską katedrą (Borek, Paligon, Pękiel, Gorczycki) przeniosą nas w czasy Jagiellonów i Wazów. Królewscy Rorantyści prowadzeni przez Stanisława Gałońskiego – inicjatora i dyrektora artystycznego Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie – sięgną także po najstarsze zabytki polskiej literatury muzycznej: Bogurodzicę i hymn Wincentego z Kielczy Gaude Mater Polonia.
W prezentacji rozmaitych dźwiękowych światów znajdzie się też miejsce dla Muzyki z Nowej Hiszpanii. Posłuchamy wokalno-instrumentalnych dzieł Ignacio Jerusalema y Stelli, utalentowanego włoskiego wiolinisty i kompozytora, który w II połowie XVIII wieku zrobił zawrotną karierę za oceanem. Spotkanie z mało znanym w Polsce barokiem latynoamerykańskim przygotowali skrzypek i dyrygent Piotr Gąsior, Collegium Zieleński oraz Orkiestra Festiwalowa (27 sierpnia, kościół oo. Bernardynów).

***
Na festiwalu zagrają też młodzi muzycy – może to właśnie oni wystąpią tu kiedyś jako główne gwiazdy? W Starej Synagodze gitarzysta Dmytro Hołowenko przypomni kompozycje Giulianiego i Rodriga (17 sierpnia), w auli PSM II st. im. Władysława Żeleńskiego z dziełami Beethovena, Schumanna i Chopina wystąpi pianista Jakub Kuszlik (19 sierpnia), a w kościele ss. Norbertanek Sandra Siudak i Magdalena Turek zaprezentują utwory na flet i skrzypce, od późnobarokowego Telemanna po XX-wieczną Bacewicz (24 sierpnia).
Skarby muzyki i perły krakowskiej architektury – pomysł na festiwal, który cieszy i uszy, i oczy, przez ponad cztery dekady nie stracił na atrakcyjności. Nic dziwnego, w końcu to podwójna uczta! (Barbara Skowrońska)

15 sierpnia, czwartek, godz. 20.00
kościół oo. Bernardynów, ul. Bernardyńska 2
Andrzej Białko – organy
w programie: J.S. Bach
bilety: 40 zł norm., 30 zł ulg.

16 sierpnia, piątek, godz. 19.30
Collegium Nowodworskiego UJ, dziedziniec, ul. św. Anny 12
Krakowski Kwintet Dęty
w programie: J. Haydn, W. Kilar, F. Farkas
bilety: 50 zł m. zarezerwowane, 40 zł norm., 30 zł ulg.

17 sierpnia, sobota, godz. 19.30
Stara Synagoga, ul. Szeroka 24
Dmytro Hołowenko – gitara
w programie: J.S. Bach, M. Giuliani, J. Rodrigo
bilety: 40 zł norm., 30 zł ulg.

18 sierpnia, niedziela, godz. 19.30
Collegium Maius UJ, dziedziniec, ul. Jagiellońska 15
Spanish Brass
w programie: J.S. Bach, G. Verdi, M. Mores, R. Cardo, C. Corea
bilety: 50 zł m. zarezerwowane, 40 zł norm., 30 zł ulg.

19 sierpnia, poniedziałek, godz. 19.30
Państwowa Szkoła Muzyczna II st. im. W. Żeleńskiego, ul. Basztowa 9
Jakub Kuszlik – fortepian
w programie: L. van Beethoven, R. Schumann, J. S, Bach, F. Chopin, C. Debussy, F. Busoni
bilety: 30 zł norm., 25 zł ulg.

20 sierpnia, wtorek, godz. 19.30
kościół św. Marcina, ul. Grodzka 58
Krzysztof Jakowicz – skrzypce
w programie: G.P. Telemann, J.S. Bach
bilety: 50 zł m. zarezerwowane, 40 zł norm., 30 zł ulg.

21 sierpnia, środa, godz. 19.30
bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa, oo. Jezuitów, ul. Kopernika 26
János Bálint – flet
Wirtuozi Lwowa
Serhij Burko – dyrygent
w programie: F. Mendelssohn-Bartholdy, E. Elgar, F.X. Mozart, O. Respighi
bilety: 40 zł m. zarezerwowane, 30 zł norm., 20 zł ulg.

22 sierpnia, czwartek, godz. 19.30
kościół św. Marcina, ul. Grodzka 58
Magdalena Bojanowicz – wiolonczela
Bartosz Koziak – wiolonczela
w programie: J.B. Barriere, J. Haydn, J. Offenbach, D. Popper
bilety: 50 zł m. zarezerwowane, 40 zł norm., 30 zł ulg.

23 sierpnia, piątek, godz. 20.15
kościół oo. Franciszkanów, pl. Wszystkich Świętych 5
Chór Monasteru 13 Świętych Ojców Asyryjskich
w programie: śpiewy Kościoła asyryjskiego
bilety: 60 zł m. zarezerwowane, 50 zł norm., 40 zł ulg.

24 sierpnia, sobota, godz. 20.00
kościół ss. Norbertanek, ul. Kościuszki 88
Sandra Siudak – flet
Magdalena Turek – skrzypce
w programie: G.P. Telemann, C.P.E. Bach, C. Debussy, E. Bozza, S. Karg-Elert, J.S. Bach, G. Bacewicz, N. Paganini, E. Ysaÿe
bilety: 40 zł m. zarezerwowane, 30 zł norm., 20 zł ulg.

25 sierpnia, niedziela, godz. 19.30
kościół św. Barbary, plac Mariacki
Królewscy Rorantyści
Michał Białko – organy
Stanisław Gałoński – dyrygent
w programie: muzyka rorancka i organowa
bilety: 40 zł m. zarezerwowane, 30 zł norm., 20 zł ulg.

26 sierpnia, poniedziałek, godz. 19.30
kościół św. Marcina, ul. Grodzka 58
Pierre Hantaï – klawesyn
w programie: W. Byrd, J.S. Bach
bilety: 80 zł m. zarezerwowane, 60 zł norm., 40 zł ulg.

27 sierpnia, wtorek, godz. 20.00
kościół oo. Bernardynów, ul. Bernardyńska 2
Collegium Zieleński
Orkiestra Festiwalowa
Piotr Gąsior – dyrygent
w programie: Muzyka z Nowej Hiszpanii
bilety: 50 zł m. zarezerwowane, 40 zł norm., 30 zł ulg.

28 sierpnia, środa, godz. 19.30
kościół św. św. Piotra i Pawła, ul. Grodzka 52
Alina Mazur – sopran
Camerata Polonia
Marek Kudlicki – dyrygent
w programie: C. Stamitz, A. Scarlatti, G. Paisiello, G. Caccini, G. Giordani, A. Caldara, F. Durante, I. J. Paderewski, Ch.W. Gluck, A. Caldara, S. Moryto
bilety: 50 zł m. zarezerwowane, 40 zł norm., 30 zł ulg.

29 sierpnia, czwartek, godz. 19.30
synagoga Tempel, ul. Miodowa 24
Chanticleer
w programie: Trade Winds
bilety: 80 zł m. zarezerwowane, 60 zł norm., 40 zł ulg.

30 sierpnia, piątek, godz. 20.15
kościół oo. Franciszkanów, pl. Wszystkich Świętych 5
Chanticleer
w programie: Faith of Our Fathers
bilety: 80 zł m. zarezerwowane, 60 zł norm., 40 zł ulg.

31 sierpnia, sobota, godz. 19.30
kościół św. Katarzyny, ul. Augustiańska 7
Steven Isserliss – wiolonczela
Sinfonietta Cracovia
Maciej Lulek – koncertmistrz
w programie: L. Boccherini, W. A. Mozart, J. Haydn
bilety: 100 zł m. zarezerwowane, 80 zł norm., 60 zł ulg.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.