Krakowski Salon Sztuki 2019

Festiwale sztuk wizualnych

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 15 listopada 2019 - niedziela, 24 listopada 2019

Spotkanie ze sztuką
Tylko dla wtajemniczonych? Nie poddawajmy się stereotypom!
Zorganizowany przed rokiem pierwszy Krakowski Salon Sztuki został ciepło przyjęty zarówno przez uczestników, jak i publiczność. Przedsięwzięcie Krakowskiego Biura Festiwalowego oraz Fundacji Artyści Innowacja Teoria doskonale wpisało się w potrzebę spotkania: artystów we własnym gronie oraz twórców z widzami. Otwarta formuła naboru na wystawę w Pałacu Sztuki (jedyne kryteria to aktualna data powstania dzieła oraz związki autora z Krakowem) przełamuje formalne i środowiskowe podziały, a klimat wydarzenia ośmiela do kontaktu ze sztuką współczesną, także tych, którym dotąd wydawała się ona trudna i nieprzystępna. Przed rokiem punktem odniesienia dla organizatorów były odbywające się niegdyś pod Wawelem środowiskowe przeglądy malarstwa i rzeźby, druga edycja Salonu sięga natomiast do XIX-wiecznej formuły prywatnych spotkań literacko-artystycznych organizowanych w salonach mieszczan i arystokratów.

Pałac pełen sztuki
W wystawie Krakowskiego Salonu Sztuki 2019 (15-24 listopada, 12.00-20.00) weźmie udział 112 artystów, artystek i kolektywów. To wybór spośród blisko 1000 dzieł zgłoszonych przez 435 autorów, którego dokonali Magdalena Kownacka (dyrektorka programowa Salonu) i Gaweł Kownacki (dyrektor artystyczny) oraz Arkadiusz Półtorak (kurator i krytyk) i Anka Sasnal (reżyserka i scenarzystka). W Pałacu Sztuki zobaczymy obrazy, rysunki, grafiki, fotografie, rzeźby, obiekty i instalacje, a także prace wideo, dokumentacje działań performatywnych oraz realizacje audiowizualne. Subiektywnymi przewodnikami po świecie sztuki współczesnej będą artyści, krytycy, kuratorzy… (szczegółowy harmonogram codziennych oprowadzań na stronie internetowej www.krakowskisalonsztuki.pl).

Spotkajmy się
Salon koncentruje się w tym roku na „towarzyskości”, dlatego podczas sympozjum o sztuce w Pałacu Sztuki (16 i 17 listopada) przywołane zostaną salony prowadzone w XIX wieku przez panie domów w całej Europie. Zaproszeni do udziału artyści oraz przedstawiciele reprezentujących ich instytucji (muzeów i prywatnych galerii) rozmawiać będą m.in. o znaczeniu życia towarzyskiego dla kultury oraz o modach kierujących wyborami estetycznymi mecenasów sztuki w różnych epokach. Formuła dwudniowych obrad łącząca referaty i panele dyskusyjne z atmosferą spotkania nawiązuje do sympozjów artystycznych organizowanych w Polsce w okresie powojennym.

(Nie)najlepsi
Formuła Salonu szczególne zadanie stawia przed jury: celem konkursu nie jest bowiem wskazanie obiektywnie najlepszej pracy, ale tej najbardziej przemawiającej do wrażliwości każdego z jurorów. Podobnie jak w ubiegłym roku przyznane zostaną Grand Prix oraz nagrody w czterech kategoriach: Obraz Roku, Obiekt Roku, Dzieło Medialne Roku oraz Działanie Roku, przy czym prace nie są odgórnie przyporządkowane do żadnej z nich, zatem Obrazem Roku może okazać się praca wideo, a Działaniem Roku – olej na płótnie. W tym roku o wskazanie laureatów poproszeni zostali: reżyser teatralny Krzysztof Garbaczewski, Zofia Gołubiew, która w latach 2000-2015 kierowała Muzeum Narodowym w Krakowie, dziennikarka i szefowa działu kultury Onetu Katarzyna Janowska, muzyk Krzysztof Lipiński oraz aktor Jacek Poniedziałek. Osobny głos należy do publiczności, która w głosowaniu przyzna własne wyróżnienie (Nagroda Publiczności). Na koniec Salonu poznamy także nazwisko artysty, który otrzyma Stypendium Twórcze im. Wojtka Falęckiego ufundowane przez rodzinę zmarłego przed dwoma laty kolekcjonera.

Na co dzień
Wszystkich, którzy zechcą zaprosić sztukę współczesną do swojej codzienności – a zarazem wesprzeć artystów oraz organizację kolejnej edycji Salonu – zachęcamy do udziału w wieńczącej wystawę aukcji dzieł sztuki (24 listopada, 17.00), na której licytowanych będzie 75 spośród prezentowanych w Pałacu Sztuki eksponatów. Pełną listę prac przeznaczonych do sprzedaży oraz zasady uczestnictwa można znaleźć na stronie internetowej Salonu.
***
Najważniejsze, że dzięki Salonowi znów spotkamy się przy najnowszych pracach krakowskich artystów, by przekonać się, że sztuka jest dla wszystkich – niezależnie od posiadanej wiedzy czy zasobności portfela (Dorota Dziunikowska, miesięcznik „Karnet”)

Organizatorzy: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Fundacja Artyści Innowacja Teoria

Wstęp wolny

 

OPROWADZANIA 18-24.11.2019
W Krakowskiego Salonu Sztuki organizowane są specjalne oprowadzania po wystawie oraz spotkania z artystami. Ich główną ideą jest wskazanie na możliwość subiektywnej interpretacji poszczególnych prac oraz tworzenie indywidualnych ścieżek zwiedzania ekspozycji. Rolę Salonier i Salonierów powierzono w tym rokuartystom i artystkom. Wystawę można także zwiedzić z organizatorami Salonu: Magdaleną Kownacką i Gawłem Kownackim oraz Michałem Zawadą z Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP. Gościem specjalnym będzie Bolek Jabłoński, 12-letni chłopiec, który opowie o swoich artystycznych fascynacjach i doświadczeniu zwiedzania Krakowskiego Salonu Sztuki. Wybrane oprowadzania tłumaczone będą na Polski Język Migowy. Spotkania odbywają się codziennie – od 18 do 24 listopada.

18 listopada
12.00 – Mateusz Hajdo, Tomek Nowak i Karolina Jarzębak
18.00 – Monika Niwelińska

19 listopada
12.00 – Bartolomeo Koczenasz, Malwina Rzonca
18.00 – Sara Piotrowska i Maciek Szczęśniak

20 listopada
12.00 – Magdalena Kownacka (oprowadzanie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy)
18.00 –Aleksandra Młynarczyk-Gemza, Malwina Jagóra, Ewa Pasternak-Kapera, Agnieszka Szuścik

21 listopada
12.00 – Michał Zawada
13.00 – Bogumił Książek
18.00 –Gaweł Kownacki (oprowadzanie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy)

22 listopada
12.00 – Jacek Dudek
18.00 – Agnieszka Łukaszewska

23 listopada
15.00 – Bettina Bereś i Adam Rzepecki

24 listopada
12.00 – Bolek Jabłoński

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.