Krakowski Salon Sztuki 2019

Festiwale sztuk wizualnych

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 15 listopada 2019 - niedziela, 24 listopada 2019

Krakowski Salon Sztuki pozwoli przekonać się, jak silne i zróżnicowane jest lokalne środowisko artystyczne, ile świetnych artystów i artystek czuje się związanych z naszym miastem. Salon organizujemy z myślą o publiczności: naszych sąsiadkach i sąsiadach, mijanych w tramwajach nieznajomych, o pracownikach biur i korporacji, sklepów i warsztatów, o lekarkach i pielęgniarzach, nauczycielkach i studentach, biznesmenach i bankierkach. Nawet jeśli na co dzień nie śledzicie, co dzieje się we współczesnej sztuce, na Salonie będziecie mieli okazję przekonać się na własne oczy, jakie prace powstają dziś w Waszym najbliższym otoczeniu. Mamy nadzieję, że podobnie jak w ubiegłym roku zobaczycie prace artystów profesjonalnych i amatorów, przedstawicieli różnych grup i generacji.

Krakowski Salon Sztuki tworzą sami artyści: bez ich zaufania do tej młodej inicjatywy nie udałoby nam się zrealizować wystawy w Pałacu Sztuki. Nie narzucamy autorom żadnych tematów, raczej z zainteresowaniem przyglądamy się wnętrzom ich pracowni, pytamy, czym się ostatnio zajmują. Właśnie dlatego Salon jest nieprzewidywalny, złożony z prac w różnych stylach, nawiązujących do różnych estetyk i problemów: chociaż przeprowadzamy selekcję zgłoszeń, celem nie jest stworzenie spójnej wystawy, ale prezentacja różnorodności krakowskiego środowiska artystycznego. Nie mniej ważne od wystawy jest dla nas spotkanie wszystkich ze wszystkimi i stworzenie platformy do wymiany opinii (i plotek).

Salon otwieramy 7 czerwca, zapraszając artystów i artystki związanych z Krakowem do nadsyłania swoich prac poprzez formularz online, pocztą lub osobiście (jeśli rozważają Państwo zgłoszenie pracy, serdecznie zachęcamy – więcej o formalnościach można przeczytać tu: krakowskisalonsztuki.pl/zgłoszenia). Do 16 lipca czekamy na zgłoszenia, a spośród nadesłanych dzieł selekcjonerzy Salonu wybiorą te, które w listopadzie będzie można zobaczyć na wystawie w Pałacu Sztuki. W 2019 roku w tym trudnym zadaniu Magdalenę Kownacką i Gawła Kownackiego, pomysłodawców i inicjatorów Salonu, wesprą reżyserka i scenarzystka Anka Sasnal oraz kurator i krytyk Arkadiusz Półtorak.

Ubiegłoroczne zainteresowanie Salonem – 1032 prac zgłoszonych przez 444 artystek i artystów, z których powstała wystawa prezentująca dzieła 116 twórców i twórczyń, przekonało nas, że taka otwarta, przeglądowa formuła budzi aprobatę krakowianek i krakowian. W trakcie 10 dni trwania wystawy odwiedziło nas ponad 5500 osób. Właśnie dlatego zasadnicze założenia Krakowskiego Salonu Sztuki pozostają bez zmian, chociaż w tym roku chcemy przywołać nieco inne historyczne zjawiska i w inny sposób zaaranżować przestrzeń wystawienniczą. Punktem odniesienia będą dla nas prywatne salony, jakie pod koniec XIX wieku prowadzono w wielu zamożnych krakowskich domach. Wiążą się z nimi dwa pojęcia, które będą nas szczególnie interesować – towarzyskości, rozumianej jako kulturotwórcza siła i reprezentatywności, widzialności w przestrzeni publicznej. Atmosfera kameralnego spotkania, gdzie w towarzystwie przyjaciół i znajomych dyskutuje się o kulturze i bieżących wydarzeniach, znajdzie odbicie w programie wydarzeń towarzyszących.

Wystawa potrwa od 15 do 24 listopada. W trakcie odbywać się będą oprowadzania, w ramach których rolę tymczasowych gospodarzy Salonu obejmą krytyczki sztuki, dziennikarze, artyści i artystki – chcemy zaprosić ich, by opowiedzieli o wystawie z osobistej perspektywy. Debaty, panele dyskusyjne i wykłady przyjmą formę dwudniowego sympozjum w pierwszy weekend wystawy (16–17 listopada): będzie to okazja do rozmowy o dostępnych dziś formach wspierania artystów, o znaczeniu i roli towarzyskości we współczesnej sztuce, o obowiązkach instytucji publicznych i inicjatywach prywatnych kolekcjonerów.

Salon to jednak nie tylko wystawa prezentująca publiczności prace krakowskich artystek i artystów. W trakcie listopadowego wydarzenia jury, złożone z twórców aktywnych w różnych dziedzinach sztuki oraz z osobowości świata kultury, wybierze najciekawsze prace zaprezentowane w ramach Salonu. Jurorzy przyznają Grand Prix oraz wyłonią laureatów w czterech kategoriach: Obraz Roku, Obiekt Roku, Dzieło Medialne Roku i Działanie Roku, a odwiedzający Salon zdecydują w głosowaniu o przekazaniu Nagrody Publiczności. Laureat nagrody głównej zdobędzie 20 000 złotych, a nagrodzeni w poszczególnych kategoriach po 6000 złotych. Dodatkowo w trakcie gali poznamy zdobywcę Stypendium Twórczego im. Wojtka Falęckiego przyznawanego przez Żonę i Córkę krytyka sztuki. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się w sobotę, 23 listopada w Pałacu Sztuki.

Ostatni dzień Salonu to moment, kiedy swoje ulubione dzieła prezentowane na wystawie będziemy mogli zabrać do domu. Po raz kolejny zorganizujemy aukcję, podczas której licytowane będą dzieła twórczyń i twórców związanych w Krakowem. To świetna okazja, by po raz pierwszy (lub kolejny) bezpośrednio przyczynić się do rozwoju krakowskiego środowiska artystycznego: bez rynku sztuki, zdani wyłącznie na pracę z publicznymi instytucjami, artyści nie mogą się rozwijać. Sto lat temu dobrze rozumieli to krakowscy mieszczanie, którzy kupowali prace artystów, zamawiali u nich meble czy portrety całych rodzin do swoich salonów. Rozwój sztuki to nasza wspólna odpowiedzialność!

Organizatorzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Fundacja Artyści Innowacja Teoria

Wstęp wolny

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.