Sonety Krymskie Moniuszki

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 30 sierpnia 2019, 19:00

 

Wydane w 1826 roku Sonety krymskie Adama Mickiewicza zaszczepiły ten gatunek na polskim gruncie, wywołując prawdziwą sonetomanię. Siła ich inspiracji sięgnęła także poza literaturę. 39 lat po wydaniu przełomowego zbioru Stanisław Moniuszko zaadaptował jego fragmenty na kantatę, która zachwyciła wówczas polską publiczność. Tym bardziej może dziwić, że dzieło wynikłe ze „spotkania” tak ważnych dla rodzimej kultury twórców przykrył z czasem kurz zapomnienia.

Jubileusz 200. rocznicy urodzin Moniuszki stwarza znakomitą okazję do ponownego sięgnięcia po umuzycznione Sonety krymskie. 30 sierpnia w Nowohuckim Centrum Kultury utwór wykonają Chór Polskiego Radia i {oh!} Orkiestra Historyczna. Koncert to o tyle szczególny, że muzycy zagrają na instrumentach z epoki, z kolei chór wesprze świetny tenor Aleksander Kunach. Batutę nad całością obejmie natomiast inna znakomitość, duński dyrygent Morten Schuldt-Jensen. Warto przekonać się, jak to doborowe grono artystów tchnie nowe życie w ponad 150-letnią kompozycję.

Wykonawcy:
Aleksander Kunach – tenor
Chór Polskiego Radia
Maria Piotrowska-Bogalecka – kierownictwo artystyczne
{oh!} Orkiestra Historyczna
Morten Schuldt-Jensen – dyrygent

Organizatorzy:
Fundacja Rozwoju Sztuki Sonoris
Nowohuckie Centrum Kultury
Projekt współfinansowany przez Gminę Miejska Kraków

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.