Koncert chóru Jacobus Gallus

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 18 lipca 2019, 19:00

W czwartek 18 lipca w Sali Kominkowej Dworku Białoprądnickiego wystąpi chór mieszany Jacobus Gallus.

Zespół powstał w 1991 roku. Reprezentuje znaczącą kulturowo i historycznie grupę narodowości słoweńskiej zamieszkującej Triest (Włochy). Działa przy Słoweńskim Centrum Muzyki „Glasbena Matica” we włoskiej prowincji Venezia–Giulia, szczycąc się szerokim repertuarem utworów zarówno świeckich jak i sakralnych, słoweńskich i włoskich kompozytorów, a także autorów innych nacji. Występował w wielu regionach Włoch (Veneto, Lombardia, Piemont, Marche, Sycylia i Sardynia), a także w Słowenii, Austrii, Hiszpanii, Macedonii, Chorwacji, Niemczech i na Węgrzech. Brał udział w licznych festiwalach międzynarodowych, takich jak: Europa Cantat – Torino 2012, The International Choral Singing in Barcelona, The International Festival of Catalonia – Cantonigros 2014, konkursach chóralnych w Postojnej i Mariborze (Słowenia). Chór ma na swoim koncie nagrania dla włoskiego radia i telewizji RAI, wydał także trzy płyty z repertuarem świeckim i kolędowym. Zespół angażuje się w akcje charytatywne, śpiewa w różnych miejscach, z różnych okazji. Bierze udział w ważnych wydarzeniach kulturalnych, organizowanych przez słoweńską społeczność we Włoszech. Chętnie nawiązuje kontakty z innymi chórami, także zagranicznymi. Od 2008 roku dyrygentem chóru Jacobus Gallus jest Marko Sancin.
Patronem chóru, który użyczył mu swego imienia i nazwiska jako nazwy jest renesansowy kompozytor pochodzenia słoweńskiego, autor muzyki sakralnej, cysters, członek kapeli cesarskiej i kierownik chóru biskupa Ołomuńca.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.