On Art – Festiwal Kina i Sztuki

Festiwale i przeglądy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Przez całe wakacje zapraszamy do MOCAK-u na filmowe piątki, na które składają się seanse filmowe On Art – Festiwalu Kina i Sztuki.

Filmy festiwalowe w pogrupowanych blokach tematycznych (program poniżej) prezentowane będą w każdy piątek od 12 lipca do 30 sierpnia w sali audiowizualnej. Pokazy odbywają się przez cały dzień w godzinach otwarcia Muzeum (11–19).

Przed wieczornymi seansami kina letniego w MOCAK-u razem z Fundacją WWF Polska zapraszamy na projekcje filmu Nonoy i morski potwór (1 min 55 s). Stworzony w ramach projektu Fish Forward film prezentowany będzie w każdy piątek od 12 lipca do 30 sierpnia.

On Art – Festiwal Kina i Sztuki to plenerowa impreza, na którą składa się międzynarodowy konkurs filmów o sztuce oraz pokazy kilkudziesięciu tytułów z całego świata. Są to krótko- i długometrażowe produkcje fabularne, dokumentalne, animacje, wideo-art. Impreza odbywa się w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Bydgoszczy, Lublinie i Wrocławiu. Na On Art złoży się cykl około stu pokazów w wielu pięknych lokalizacjach: ogrodach muzealnych, parkach, placach. Projekcje będą odbywać się między innymi w Łazienkach Królewskich w Warszawie, Muzeum Narodowym w Warszawie, bydgoskim Mózgu, lubelskim Brain Damage Gallery. Projekcjom filmowym towarzyszyć będzie wiele wydarzeń artystycznych. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Rozwoju Kinematografii, promująca kino polskie i europejskie. Zrealizowała ona już ponad tysiąc wydarzeń filmowych dla około stu tysięcy widzów.

Program:

12 lipca
DLA KONESRERÓW
Pangea

reż. John Nikolopoulos, 2018
Grecja
60 min
Grecki artysta Thodoris Trampas zamyka się wewnątrz galerii na siedem tygodni, by każdego dnia przez osiem godzin mierzyć się z ogromną skałą. Dokumentalny zapis performansu, który jest pytaniem o człowieczeństwo i granice działań artystycznych.

Liquid Gold is the Air
reż. Roswitha Chesher, 2015
Anglia
17 min
Ekranowy tryptyk inspirowany tańcem i tradycją buddyjską.

19 lipca
YOUNG BLOOD
Vianey

reż. Marko Vuorinen, 2018
Finlandia
55 min
Niespieszna, szczera spowiedź amerykańskiej raperki Vianey Otero, znanej jako So Icey Trap. Za jej sztuką i karierą kryją się wstrząsające doświadczenia życiowe.

Fuck, It’s Biology
reż. Veronica Andersson, 2019
Polska
30 min
Znakomity polski rysownik Mariusz Tarkawian i zakochana w nim szwedzka reżyserka Veronica Andersson. Autobiograficzny film o sztuce i miłości.

Kunst Und Überleben – The Art to Survive
reż. Zoe Borzi, 2018
Austria
20 min
Grupowy portret nowego pokolenia artystów. Czego szukają i co chcą nam powiedzieć młodzi, początkujący twórcy.

26 lipca
TIME TO BE CRAZY
See the Man

reż. José Miguel Jiménez, 2017
Irlandia
42 min
Szwedzka drużyna piłkarska bierze udział w lekcjach tańca i baletu. Niecodzienna forma treningu silnie wpływa na inne sfery życia piłkarzy, zaś największym wyzwaniem jest wspólny występ na scenie.

The Lost Films of Bloody Nora
reż. Sophia Di Martino, 2018
Anglia
9 min
Filmowy żart. Dziewczyna znajduje starą kamerę. Postanawia zrobić z niej niecodzienny użytek.

2 sierpnia
NIESPOŻYTA KREATYWNOŚĆ
Endre Tót – I’m Glad if I’m Happy

reż. Marion Kellmann, Endre Tót, 2017
Niemcy
55 min
Historia i dzień współczesny Endre Tóta, nieprzeciętnego artysty węgierskiego pochodzenia, który wywarł ogromny wpływ na współczesny performans.

Ritual
reż. Clayton Beugeling, 2017
Kanada
11 min
Wideo-art bada tworzenie mitów. Koło narodzin, transformacja, oczyszczenie, śmierć i odrodzenie są opowiedziane poprzez prowokacyjne zdjęcia i teksty liryczne.

9 sierpnia
MALARSTWO
Time to Dream

reż. Steven Blatter, 2018
Szwajcaria
32 min
Portret Waltera Mafli, szwajcarskiego malarza, który zmarł wkrótce po zakończeniu prac nad filmem, w wieku 102 lat. Malarz wyznaje, że nigdy nie tworzył tyle, ile w ostatnich latach życia, a pierwszy ślad pędzla na płótnie wciąż jest dla niego wielkim przeżyciem.

Cri: The Story about Juan Pineda
reż. Gabriel Veras, 2019
USA
23 min
Juan Pineda to legenda street artu, jeden z pierwszych twórców, którzy tworzyli murale inspirowane kulturą latynoską.

16 sierpnia
PERFORMANCE
Mojsłonik - My Little Elephant
reż. Silke Meya, 2019
Luksemburg
80 min
Film fabularny o dwóch przyjaciółkach, Luzi i Magdzie, tworzących wspólny performance związany z kostiumem słonia. Ich relacje zaczynają wykraczać daleko poza sztukę, szczególnie, gdy w ich życiu pojawi się chłopak o imieniu Mika.

Fly by Night
reż. Victor Frankowski, 2018
Anglia
8 min
Reportaż o artystach, których pasją jest hodowla i tresowanie gołębi. Atrakcją dla całej okolicy stają się nocne przeloty ptaków ozdobionych światełkami.

23 sierpnia
SZTUKA I SPOŁECZEŃSTWO
Leocadia’s Dream

reż. Krzysztof Nowicki, 2017
Polska
18 min
Portret starszej pani, która pracuje w sklepie z płytami winylowymi. Film o niepohamowanej pasji do muzyki, która pokonuje ograniczenia starości.

Music of the River
reż. Nadia Melissa Gonzalez Bautista, 2019
Kolumbia
7 min
Muzyczne otoczenie kolumbijskiej rzeki Magdalena. Dźwięki inspirowane naturą oraz rytmy takie jak cumbia decydują o kulturowej tożsamości kraju.

Sea-buckthorn Summer
reż. Viktor Alferov, 2018
Rosja
91 min
Komediodramat. Film opowiada epizod z życia radzieckiego pisarza i dramaturga Aleksandra Wampiłowa. Bohater stara się wystawić swoją sztukę w niełatwych sowieckich realiach.

30 sierpnia
PORTRET ARTYSTY
Personal Portrait vol. 2

reż. Piotr Malecki, 2018
Polska
46 min
Druga część cyklu dokumentalnego przedstawiającego znanych warszawskich fotografów, są to: Rafał Milach, Mikołaj Grynberg, Magda Wunsche i Agnieszka Samsel oraz Maciej Nabrdalik.

Brian Auger – Life on tour
reż. Michael Maschke, 2019
Niemcy
72 min
Dokument biograficzny o Brianie Augerze, wirtuozie grającym na organach Hammonda. Muzyk koncertował z największymi gwiazdami estrady, takimi jak Jimi Hendrix czy Paul McCartney.

udostępnij

więcej

  • Wstęp wolny
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.