Kino letnie w MOCAK-u: Natura w sztuce

Festiwale i przeglądy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Przez całe wakacje MOCAK zaprasza na wieczorne seanse filmowe nawiązujące do problematyki wystawy Natura w sztuce.

Natura jest w kinie wszechobecna. Towarzyszy bohaterom jako tło, pejzaż, kontekst, sytuacja, ale też odbicie ich wewnętrznych podróży. Natura jest ważnym elementem konstrukcyjnym filmowego świata – na jej tle człowiek ze swoimi sprawami okazuje się tylko epizodem w potężnym procesie przemian, dyktowanych przez rytm przyrody. Wybrane propozycje ukazują szerokie spektrum możliwości, w jakich natura jest prezentowana i wykorzystywana w kinie.

Dobór repertuaru: Adrian D. Kowalski

Wszystkie filmy z polskimi napisami.

PROGRAM:

5 lipca, piątek, godz. 21
Biały Bóg
Fehér isten
2014
reż. Kornél Mundruczó
1 h 59 min
Na Węgrzech wprowadzono właśnie prawo, które nakłada poważne ograniczenia na wszystkich właścicieli psów  mieszańców. Ludzie zaczynają wrogo spoglądać na te zwierzęta. 13-letnia Lili zaciekle walczy o to, by zatrzymać swojego czworonoga, Hagena. Nie rozumie nieludzkich przepisów i oporu ojca, który w końcu porzuca psa na środku ruchliwej ulicy. Dziewczyna decyduje się wrócić po pupila, ale na miejscu już go nie ma. Hagen błąka się po Budapeszcie, na własnej skórze doświadczając, jak okrutni mogą być ludzie. Musi uciekać przed hyclami, wpada w pułapkę zastawioną przez chciwego bezdomnego, aż w końcu zostaje uwięziony i trenowany do krwawych psich walk. Gdy udaje mu się uciec, dołącza do sfory rozjuszonych psów, które mszczą się na swoich oprawcach. Reżyser mówi, że jego film to połączenie melodramatu, kina przygodowego i filmu o zemście. To także niepokojąca metafora polityczna będąca komentarzem do tego, co obecnie dzieje się na Węgrzech i w całej Europie.

12 lipca, piątek, godz. 21
Ága
2018
reż. Milko Lazarow
1 h 38 min
Ága, jeden z najbardziej niezwykłych filmów Berlinale 2018, to pełna czułości oda do ginącego świata, powstała na przekór rzeczywistości, w której tylko dystans i emocjonalny chłód gwarantują przetrwanie. Intymna, ale skrywająca potężny ładunek emocji, Agá jest opowieścią o losach Nanooka i Sedny, mieszkających samotnie w lodowej krainie, gdzieś na północy Jakucji. Wieczorami pod stertą futer starzejąca się para opowiada sobie dawne mity, nieprzystające już do rzeczywistości, w której czyste niebo nad ich głowami przecinają samoloty, gdzie przetrzebiono zwierzęta. Nad szczęśliwą jesienią życia małżonków unosi się jednak bolesne wspomnienie tytułowej Ági – córki, która przed laty opuściła rodziców i odeszła do miasta. Co między nimi zaszło? Czy istnieje szansa na pojednanie rodziny? Lazarov w niebanalny sposób prowadzi widzów do końca mitu, którego nie ma już kto opowiadać. Poza nim czeka nas już tylko wielka pustka. W jej obliczu najcenniejszym skarbem okazuje się umiejętność mądrego współodczuwania.

19 lipca, piątek, godz. 21
Sól ziemi
The Salt of the Earth
2014
reż. Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado
1 h 50 min
Sebastiao Salgado, brazylijski fotograf, podróżował po całym świecie przez 40 lat. Dokumentował ludzkość w okresie dramatycznych zmian, będąc tym samym świadkiem najważniejszych wydarzeń na świecie: konfliktów wojennych, klęsk głodu i przymusowych emigracji. Sławę przyniosły mu cykle fotografii poświęcone kondycji człowieka, w których zajrzał do jądra ciemności ludzkości. W swym nowym projekcie fotograficznym, poświęconym pięknu Ziemi, po raz pierwszy odszedł od fotografii społecznej na rzecz dokumentowania terenów nietkniętych przez zachodnią cywilizację, gdzie bez przeszkód nadal rozwija się fauna i flora i gdzie można zobaczyć krajobrazy jakby zaczerpnięte z księgi Genesis. Film pokazuje życie Sebastiao Salgado i jego prace, dzięki którym stał się  jednym  z najsłynniejszych fotografów na świecie. Poznajemy Salgado z perspektywy jego syna Juliano oraz Wima Wendersa, współreżysera filmu i  fotografa.

26 lipca, piątek, godz. 21
Tanna
2015
reż. Martin Butler, Bentley Dean
1 h 40 min
Nominowana do Oscara opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach, nakręcona z udziałem rdzennej ludności Yakel. Tanna to wyspa położona na Południowym Pacyfiku, zamieszkana przez  ostatnie  tradycyjne plemiona żyjące według Kastom, lokalnego prawa przodków. Młoda Wawa zakochuje się we wnuku wodza Dainie. Niebawem jednak starszyzna decyduje, aby zamążpójściem dziewczyny przypieczętować rozejm ze zwaśnionym plemieniem Imedinów. Mimo że małżeństwa z miłości nie leżą w tutejszej tradycji, młodzi zostają kochankami, za co Daina spotyka wygnanie z wioski. Wawa ucieka śladem ukochanego, a znieważeni Imeduni żądają zemsty, grożąc wojną. Połączenie dziewiczej przyrody wyspy, bogatej kultury plemiennej z opowieścią o miłości, która nie uznaje żadnych zakazów, sprawia, że film Tanna przenosi nas w niezwykły świat i dostarcza niesamowitych doznań emocjonalnych i estetycznych. Filmowi towarzyszy nastrojowa muzyka Lisy Gerrard. Historia tych dwojga zakochanych w sobie ludzi zmieniła na zawsze panujące na wyspie zasady.

2 sierpnia, piątek, godz. 21
Grizzly Man
2005
reż. Werner Herzog
1 h 43 min
Śmierć Timothy'ego Treadwella była równie sensacyjna jak jego życie: zakładając, że można żyć bezpiecznie pośród niedźwiedzi grizzly na alaskim odludziu, słynny obrońca niedźwiedzi, razem ze swą partnerką, Amie, został zabity i zmasakrowany przez zwierzęta, którym poświęcił lata życia i badań. Grizzly Man to dramat dokumentalny ukazujący życie i śmierć tej niezwykłej postaci. Werner Herzog zyskał dostęp do ponad stu godzin materiału filmowego nakręconego przez Treadwella i stworzył swój film, będący przejmującym obrazem człowieka rozczarowanego cywilizacją i bezgranicznie oddanego swojej pasji. Wspaniały obraz przyrody, aktywizmu, obsesji i potencjalnego szaleństwa, który można zaliczyć do szczytowych osiągnięć Wernera Herzoga.

9 sierpnia, piątek, godz. 21
Wyprawa Kon-Tiki
Kon-Tiki
2012
reż. Joachim Rønning, Espen Sandberg
1 h 54 min
1947 rok. Zmęczony wojną świat z zapartym tchem śledzi wyprawę, którą śmiało można określić mianem „misji niemożliwej”. Młody norweski naukowiec, Thor Heyerdahl, wierzy, że Polinezja – jeszcze w czasach przedkolumbijskich – została zasiedlona przez mieszkańców Ameryki Południowej. Aby udowodnić tę rewolucyjną tezę, decyduje się na desperacki krok. Razem z pięcioma innymi śmiałkami (z których tylko jeden zna się na żeglarstwie) wyrusza w rejs przez Pacyfik, za środek transportu mając drewnianą tratwę o nazwie Kon -Tiki. Do pokonania jest osiem tysięcy kilometrów.

16 sierpnia, piątek, godz. 21
Nasze jutro
Tomorrow
2015
reż. Cyril Dion, Melanie Laurent
1 godz. 59 min
Film oferuje fascynujące, ale też przerażające spojrzenie na przyszłość Ziemi, dla której realnym zagrożeniem jest rozpadający się ekosystem. Autorzy dokumentu (reżyser i producent Cyril Dion oraz aktorka Melanie Laurent) wraz z ekspertami w dziedzinach takich jak agrokultura czy odnawialne źródła energii przedstawiają prawdziwie apokaliptyczne scenariusze. Tym samym nie pozostawiają nas bez odpowiedzi, ale na przykładzie już funkcjonujących w różnych częściach świata rozwiązań pokazują, jak można się wyrwać z tego błędnego koła. Jako społeczeństwo, które każdego dnia korzysta z zasobów planety, powinniśmy czuć się zobowiązani do jej ochrony i odpowiedzialni za stworzenie bezpiecznego schronienia dla naszych dzieci. Stajemy w obliczu konieczności jak najszybszego wdrożenia zmian i odpowiedzi na pytanie, jakiego jutra chcemy?

23 sierpnia, piątek, godz. 21
Barany. Islandzka opowieść
Hrútar
2016
reż. Grímur Hákonarson
1 h 33 min
Zwycięzca sekcji Un Certain Regard festiwalu w Cannes. Komediodramat Grímura Hákonarsona rozgrywa się w scenerii dalekiej Północy i opowiada historię dwóch braci, mieszkających na odludziu. Gummi (Sigurður Sigurjónsson) i Kiddi (Theodor Júlíusson) są rywalizującymi ze sobą hodowcami rzadkiej odmiany islandzkich owiec. Żyją w zgodzie z wielowiekową tradycją. Cenią ponad wszystko swoją wolność. A przy tym nie rozmawiają ze sobą od 40 lat. Listy dostarczane z pomocą pasterskiego psa są jedyną formą ich sporadycznej komunikacji. Wieloletni braterski spór nabiera nowej siły, gdy nieprzewidziane zdarzenia zagrożą ich dotychczasowemu życiu. Barany. Islandzka opowieść – islandzki kandydat do Oscara – jest przepełniony błyskotliwymi obserwacjami, ciepłem i ironicznym humorem. Reżyser przenikliwie ukazuje obraz ludzi broniących – czasem w uparty, a czasem w komiczny sposób – swojego stylu życia i niezależności. Film Hákonarsona to hymn na cześć przekornej natury ludzkiej, która w najtrudniejszej sytuacji potrafi zachować się w nieprzewidywalny, budzący podziw sposób. Finał Baranów. Islandzkiej opowieści – jedna z najbardziej wzruszających scen w kinie europejskim ostatnich lat – nie pozostawi nikogo obojętnym.

30 sierpnia, piątek, godz. 21
Serce psa
Heart of a Dog
2015
reż. Laurie Anderson
1 h 15 min
Serce psa to film w reżyserii Laurie Anderson, piosenkarki i performerki. To medytacyjna podróż w wewnętrzny świat artystki, pełna muzyki, nowojorskich pejzaży i snów. Anderson dzieli się z nami swoimi przemyśleniami na temat życia i śmierci, nauk buddyzmu, a także wspomina związki z najbliższymi jej ludźmi i zwierzętami. Zaskakujący i nowatorski, niezwykły hołd dla męża Lou Reeda i ukochanej terierki Lolabelle, premierowo pokazywany w konkursie festiwalu filmowego w Wenecji 2015.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<