15. Festiwal Muzyki Polskiej

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 5 lipca 2019 - sobota, 20 lipca 2019

Stempel pocztowy oraz znaczki z Chopinem i Moniuszką – co to za tajemnicza przesyłka polecona, której wagi nie sposób wyrazić w kilogramach? Wspomniane motywy zdobią plakaty tegorocznej, 15. edycji Festiwalu Muzyki Polskiej. To nie tylko graficzne zaproszenie na koncerty, ale także precyzyjne podsumowanie najważniejszego zadania festiwalu: za jego sprawą wysyłamy dzieła naszych twórców w wielki świat, a i one – dzięki zaproszonym gościom – ze świata do nas wracają.

Jubileusz
Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie dorobek Stanisława Moniuszki – co na tym festiwalu i w dwusetną rocznicę urodzin kompozytora jest wyborem oczywistym. Przegląd jego dzieł zaczniemy od Mszy łacińskiej Des-dur na inaugurację festiwalu w wykonaniu solistów i praskiej orkiestry kameralnej Musica Florea pod batutą jej założyciela i dyrektora artystycznego Marka Štryncla. Utrzymany w religijnej tematyce koncert uzupełnią Solemnis Coronationis Missa Elsnera i Te Deum Kurpińskiego (5 lipca, kościół św. Katarzyny).
Muzyka Moniuszki zabrzmi także w finale festiwalu: będą tańce góralskie, słynny mazur, aria Stolnika, rozpacz porzuconej dziewczyny i nieszczęśliwa miłość Jontka. Wszystko to będzie, ale... jakby inne. Halka – najsłynniejsze dzieło Moniuszki, które zapewniło mu pozycję ojca polskiej opery narodowej – zabrzmi bowiem z włoskim librettem. Tłumaczenia dokonał w XIX wieku przyjaciel kompozytora Achille Bonoldi, śpiewak mieszkający w Wilnie, by pomóc w popularyzacji dzieła (o ironio!) w Niemczech i Francji. Operę w wersji koncertowej przygotowało międzynarodowe grono solistów, m.in. Yuko Naka jako tytułowa bohaterka, zwycięzca konkursu moniuszkowskiego z 2010 roku Jury Horodecki w roli Jontka czy Renaud Delaigue kreujący partię Stolnika, a towarzyszyć im będzie grająca na historycznych instrumentach Capella Cracoviensis pod batutą Jana Tomasza Adamusa (20 lipca, Nowohuckie Centrum Kultury).
Zajrzymy również do Śpiewnika domowego. Regularnie bywająca na krakowskim festiwalu i oklaskiwana na całym świecie sopranistka Elżbieta Szmytka wraz z pianistą Grzegorzem Biegasem zaprezentują wybór ballad Moniuszki (13 lipca, foyer Teatru im. J. Słowackiego).

Na temat Chopina
Skoro o znakomitych gościach mowa... 7 lipca w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach wystąpi arcymistrz rosyjskiej szkoły pianistyki – Konstantin Scherbakov. Wielką karierę zaczął jako dwudziestolatek od wygranego w pięknym stylu konkursu im. Rachmaninowa w Moskwie w 1983 roku. Już jako dojrzały artysta zasłynął nagraniami wszystkich dzieł fortepianowych Szostakowicza i Godowskiego, a także kompletu symfonii Beethovena w transkrypcji Liszta na fortepian. Program, który Scherbakov wykona w Krakowie, potwierdzi jego sławę świetnego chopinisty – usłyszymy Fantazję f-moll op. 49 oraz Andante spianato i Wielkiego poloneza Es-dur. Ich uzupełnieniem będą Chant élégiaque z 18 Morceaux op. 72 Czajkowskiego oraz rzadko wykonywany monumentalny cykl Wariacji na temat Chopina op. 22 Rachmaninowa.

W drodze do sławy
Obok uznanych mistrzów na festiwalu wystąpią także wschodzące gwiazdy. W ślady Scherbakova rusza urodzona w Luksemburgu Cathy Krier. Młoda artystka podczas recitalu w Muzeum Manggha (19 lipca) do mazurków i nokturnów Chopina doda romantyczną Wielką fantazję Zarębskiego i probierz pianistycznej wirtuozerii – Maski Szymanowskiego.
Przed muzycznym wyzwaniem stanie też Miranda Liu. Wiolinistka, która od kilku lat pełni funkcję koncertmistrza (najmłodszego w historii!) renomowanego zespołu Concerto Budapest, z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Francka Chastrusse'a zagra Koncert skrzypcowy A-dur Karłowicza (14 lipca, kościół św. Katarzyny).
Młodzi soliści będą też w centrum uwagi 18 lipca w kościele św. Katarzyny. Baryton Szymon Komasa zaśpiewa Cztery sonety miłosne do słów Williama Szekspira Bairda, które przygotował na swoją pierwszą solową płytę wydaną niedawno przez wytwórnię Warner Classics. Natomiast klarnecista Krzysztof Grzybowski, jedyny w Polsce absolwent studiów mistrzowskich (z wyróżnieniem!) u legendy tego instrumentu Sabine Meyer, wystąpi jako solista w Symfonii kameralnej nr 4 Wajnberga na oryginalną obsadę: klarnet, triangel i smyczki. Te ostatnie zapewni orkiestra Sinfonietta Cracovia, zaś całości – której dopełnią kompozycje Paderewskiego, Janiewicza i Karłowicza – kształt nada Jurek Dybał.

Błękitna krew
Do Krakowa powróci też muzyka Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego, śpiewaka i kompozytora oper, których słuchano w Mediolanie, Paryżu i Londynie, krewnego polskiego króla, dyplomaty i zausznika cesarza Napoleona III – przecież Festiwal Muzyki Polskiej szczyci się mianem jednego z pierwszych odkrywców jego dorobku dla współczesnych słuchaczy. Na Scenie Miniatura Teatru im. J. Słowackiego wybrane arie operowe Poniatowskiego zaprezentuje Karina Trapezanidou-Skrzeszewska (6 lipca).
***
Ten festiwal nie powstał po to, by udowadniać, że Chopin jest lepszy od Liszta, Moniuszko ciekawszy od Smetany, a Szymanowski ważniejszy niż Vaughan Williams. Już po raz piętnasty jego organizatorzy pokazują po prostu, że polską muzykę warto poznawać i warto jej słuchać. I tę myśl przesyłamy dalej – listem poleconym priorytetowym! (Barbara Skowrońska)

5 lipca 2019, 19.00
Kościół św. Katarzyny

Jolanta Kowalska-Pawlikowska, Karolina Filus (sopran), Aleksandra Opała (mezzosopran), Jędrzej Tomczyk, July Zuma (tenor), Paweł Czekała (bas)
Musica Florea, Marek Štryncl (dyrygent)

S. Moniuszko Msza łacińska Des-dur
J. Elsner Solemnis Coronationis Missa in C major op. 51
K. Kurpiński Te Deum

Bilety: 60/40/25 zł

6 lipca 2019, 19.00
Teatr im. J. Słowackiego, Scena Miniatura

Karina Trapezanidou-Skrzeszewska (sopran)
Ashot Babrouski (fortepian)

w programie arie operowe J.M.K. Poniatowskiego

Bilety: 30/20 zł

7 lipca 2019, 19.00
Galeria w Sukiennicach

Konstantin Scherbakov (fortepian)

P. Czajkowski Chant élégiaque op. 72
F. Chopin Fantazja f-moll op. 49, Andante spianato i Wielki polonez Es-dur
S. Rachmaninow Wariacje na temat Chopina op. 22

Bilety: 100/75/50 zł

13 lipca 2019, 19.00
Teatr im. J. Słowackiego, f
oyer

Elżbieta Szmytka (sopran)
Grzegorz Biegas (fortepian)

w programie ballady S. Moniuszki

Bilety: 30/20 zł

14 lipca 2019, 20.00
Kościół św. Katarzyny

Miranda Liu (skrzypce)
Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Frank Chastrusse (dyrygent)

M. Karłowicz Koncert skrzypcowy A-dur op. 8
E. Młynarski Symfonia F-dur „Polonia”

Bilety: 60/40/25 zł

18 lipca 2019, 19.00
Kościół św. Katarzyny

Szymon Komasa (baryton), Krzysztof Grzybowski (klarnet)
Sinfonietta Cracovia, Jurek Dybał (dyrygent)

I.J. Paderewski Suita G-dur
F. Janiewicz Divertimento
M. Karłowicz Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2
T. Baird Cztery sonety miłosne do słów Williama Szekspira
M. Wajnberg Symfonia kameralna nr 4 op. 153 na klarnet, triangel i smyczki

Bilety: 60/40/25 zł

19 lipca 2019, 19.00
Muzeum Manggha

Cathy Krier (fortepian)

F. Chopin Mazurki op. 24, Barkarola Fis-dur op. 60, Nokturny op. 32
J. Zarębski Wielka fantazja
K. Szymanowski Maski op. 34

Bilety: 30/20 zł

20 lipca 2019, 19.00
Nowohuckie Centrum Kultury

Yuko Naka (sopran) Jury Horodecki (tenor), Konstantin Suchkov (baryton), Sheva Tehoval (sopran), Renaud Deligue (bas), Vladislav Buyalskiy (baryton)
Capella Cracoviensis, Jan Tomasz Adamus (dyrygent)

S. Moniuszko Halka (wersja warszawska, z włoskim librettem)

Bilety: 80/60/40 zł

Udostępnij

Więcej

  • Organizator: Organizator: Stowarzyszenie Muzyki Polskiej
  • www.fmp.org.pl
  • festiwalmuzykipolskiej
  • Bi­le­ty dostępne przez stronę internetową festiwalu oraz na por­ta­lach Go­Out i eWej­ściów­ki.
Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<