Kwartet Humboldt w Instytucie Cervantesa

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 18 czerwca 2019, 18:00

Koncert meksykańskiego Kwartetu Humboldt (Cuarteto Humboldt) w Instytucie Cervantesa jest organizowany w ramach obchodów 250-lecia narodzin wybitngo naukowca i badacza Aleksandra Humboldta przy okazji konferencji Skarby Meksyku i prezentacji cennych azteckich rękopisów w Bibliotece Jagiellońskiej.

W programie koncertu znajdą się Kwartet smyczkowy "Polowanie" W.A. Mozarta, a także utwory kompozytorów meksykańskich: Miguela Bernala Jiméneza, Mario Lavisty i Silvestre Revueltasa.

Aleksander Humboldt to dzisiaj nieco zapomniany ojciec współczesnej geografii, nienasycony badacz który zrewolucjonizował swojego czasu wiedzę o przyrodzie, a sławą dorównywał nawet Napoleonowi. Znany ze swojej humanistycznej postawy, przejawiającej się m.in. w krytyce niewolnictwa, opresji i wyzysku indian, Aleksander Humboldt podczas swojej pięcioletniej podróży po Ameryce Łacińskiej ze szczegółami opisał trudne warunki życia i pracy lokalnych społeczności, ale również wnikliwie badał i obszernie opisywał tamtejszą rzeczywistość i geografię. W sposób szczególny przyczynił się do rozwoju relacji i wspólnego podłoża kulturalnego między Niemcami, a Meksykiem.

Zainspirowany postacią słynnego niemieckiego przyrodnika Kwartet Humboldt prezentuje repertuar na miarę prawdziwego humanisty. Kwartet chce bowiem za pomocą muzyki łączyć dwie wydawałoby się odległe sobie kultury: niemiecką i meksykańską. Repertuar czwórki muzyków bogaty jest w XVIII- i XIX-wieczną muzykę kameralną (Haydn, Mozart, Arriaga), którą z pewnością nie pogardziłby sam Humboldt, nie stroniąc jednak od XX-wiecznych mistrzów (Bártok, Revueltas, Prokofiew) i co ciekawe, łącząc to ze współczesną muzyką latynoamerykańską i meksykańskim folklorem.
Zespół ma na koncie liczne koncerty w miastach takich jak Meksyk, Barcelona, Warszawa, Berlin, Monachium, Kansas City czy Helsinki.

Kwartet Humboldt:
Sebastian Kwapisz (skrzypce)
Jesús Manuel Jiménez (skrzypce)
Gerardo Sánchez (altówka)
Jorge Andrés Ortiz (wiolonczela)

Wolfgang Amadeus Mozart Kwartet nr 17 B-dur KV 458 "Polowanie"
Miguel Bernal Jiménez Cuarteto Virreynal
Mario Lavista Reflejos de la Noche
Silvestre Revueltas Cuarteto no. 4 "Música de Feria"

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.