II Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów Chopin pod Wawelem

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 10 lipca 2019 - niedziela, 14 lipca 2019

Zbliża się kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem”, która odbędzie się w dniach 10-14 lipca 2019 roku. Uczestnicy, tak jak podczas pierwszej edycji, wystąpią w 4 grupach wiekowych. Wydarzenie to, powstałe na bazie Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem”, jest pierwszym międzynarodowym monograficznym konkursem pianistycznym organizowanym w Krakowie, w którym udział biorą młodzi i bardzo młodzi wykonawcy – urodzeni po 1991 roku.
Pomysłodawca i założyciel konkursu dr hab. Gajusz Kęska niejednokrotnie podkreślał konieczność promowania miasta jako centrum wykonawstwa muzyki Fryderyka Chopina, zaznaczając, że to właśnie Kraków w przeszłości był kolebką polskiej szkoły pianistycznej. To tu mieszkali i prowadzili mistrzowskie klasy tacy wybitni pianiści i pedagodzy. jak Zbigniew Drzewiecki, Halina Czerny-Stefańska, Regina Smendzianka, Adam Harasiewicz, Tadeusz Żmudziński czy Jan Hoffman. Wszyscy oni byli światowej sławy interpretatorami muzyki Fryderyka Chopina oraz laureatami Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie.

W tym roku w jury konkursy zasiądą: Andrzej Pikul (Polska) jako przewodniczący, Gajusz Kęska (Polska, dyrektor konkursu), Mikhail Alexandrov (Rosja), Achille Gallo (Włochy), Joanna Li (Hong Kong), Natalia Ricci (Australia), Yuo Xi (Chiny), Ming Yang (Chiny), Sławomir Zubrzycki (Polska).

Pierwsza edycja konkursu z czerwca 2015 roku cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród krakowskiej publiczności. Uczestnicy konkursu przybyli z całej Polski, a jury podkreślało bardzo wysoki poziom ich występów. II Ogólnopolski Konkurs Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem”, będący kontynuacją rozpoczętego w poprzednim roku powrotu muzyki Chopina pod Wawel, odbił się szerokim echem nie tylko w kraju, ale i za granicą. Fakt ten przekonał organizatorów do powiększenia zasięgu imprezy i nadania jest rangi międzynarodowej. W roku 2017 uczestnicy wystąpili w 4 grupach wiekowych (uczniowie szkoły podstawowej, uczniowie gimnazjum, uczniowie liceum i po raz pierwszy absolwenci szkół muzycznych, studenci) i byli oceniani przez wybitnych pedagogów-pianistów, znawców twórczości Fryderyka Chopina, profesorów wyższych uczelni z Polski i z zagranicy.

Konkurs, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Artystyczne Porta Musicae przy współpracy z Akademią Muzyczną w Krakowie oraz Państwową Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną II stopnia im. F. Chopina w Krakowie, odbędzie się w Auli Florianka, sali koncertowej Akademii Muzycznej w Krakowie udostępnionej na czas przesłuchań dzięki uprzejmości władz uczelni, przy wsparciu Stowarzyszenia Pro Musica Humana.

10 lipca 2019, środa
10.30 – Otwarcie konkursu
11.00 – Przesłuchania I grupy wiekowej
15.30 – Przesłuchania I etapu IV grupy wiekowej

11 lipca 2019, czwartek
10.30 – Przesłuchanie I etapu III grupy wiekowej
15.30 – Przesłuchania I etapu III grupy wiekowej c.d.

12 lipca 2019, piątek
10.00 – Przesłuchania II grupy wiekowej
15.30 – Przesłuchania II etapu IV grupy wiekowej

13 lipca 2019, sobota
10.00 – Przesłuchania II grupy wiekowej c.d.
15.30 – Przesłuchanie II etapu (finał) III grupy wiekowej

14 lipca 2019, niedziela
10.30 – Przesłuchanie III etapu (finał) IV grupy wiekowej
16.00 – Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, koncert laureatów. zakończenie konkursu

I grupa – urodzeni po 2005
II grupa – urodzeni w latach 2003–2005
III grupa – urodzeni w latach 2000–2002
IV grupa - urodzeni w latach 1992–1999

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.