Pasmo literackie 29. FKŻ

Inne wydarzenia literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Prawie sto lat po tym, jak Joseph Roth opisywał Galicję dla „Frankfurter Zeitung”, w sercu krakowskiego Kazimierza znakomici pisarze i pisarki, tłumacze i tłumaczki, badacze i badaczki spotkają się podczas jednej z najważniejszych prezentacji kultury żydowskiej na świecie, by rozmawiać o ziemi i ruchu, o pamięci, włóczędze i pielgrzymce. Krakowskie Biuro Festiwalowe operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO już po raz piąty dołącza do Festiwalu Kultury Żydowskiej z pasmem literackim! W programie m.in. spotkania z Maciej Zaremba Bielawski i Monika Sznajderman, plenerowe czytania, dyskusje i warsztaty.

Hasłem przewodnim 29. FKŻ | 29th JCF jest Ziemia — ta przekazana człowiekowi we władanie zgodnie z biblijną tradycją i ta bezmyślnie później wykorzystywana; ziemia jako obszar pamięci oraz przestrzeń dla wędrówki myśli. Program otworzą dwa czytania — 22 czerwca Zośka Papużanka i Wit Szostak przypomną swoje opowiadania o Kazimierzu napisane w ramach serii „O_KAZ. Literatura o Kazimierzu”, a dzień później z udziałem Grzegorza Jankowicza oraz krakowskich aktorów i aktorek przywołamy zmarłego z początkiem roku Amosa Oza — człowieka, bez którego nie sposób sobie wyobrazić literatury izraelskiej. 24 czerwca razem z Agatą Maksimowską przeniesiemy się na rosyjski Daleki Wschód, gdzie w latach 20. XX wieku miała miejsce próba stworzenia żydowskiego quasi-państwa, a 26 czerwca Monika Sznajderman opowie o pustych lasach Beskidu Niskiego i jego dawnych mieszkańcach. Następnego dnia na jednym z nielicznych spotkań w Polsce gościć będziemy Macieja Zarembę Bielawskiego — autora głośnego, wyróżnionego Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki "Domu z dwiema wieżami". Kolejne dni festiwalu wypełnią dyskusje — 28 czerwca Małgorzata Łukasiewicz i Stanisław Aleksander Nowak przywołają mit Galicji i jego długie trwanie, dzień później Adam Robiński i Michał Książek zaproszą do zejścia z utartych ścieżek i spróbują przybliżyć się do istoty tego, czym jest (za tytułem książki Rebeki Solnit) „Zew włóczęgi”. W ostatni dzień festiwalu razem z Agnieszką Maciejowską i Piotrem Pazińskim wyciągniemy wreszcie z niebytu postać Leo Lipskiego — wielką zapomnianą postać polskiej literatury XX wieku. Pasmo literackie uzupełnią wydarzenia warsztatowe — 22 czerwca poznamy realia izraelskiej szkoły opisane w "Klasie" Alef Esther Streit-Wurzel a 30 czerwca razem z Tomerem Gardim nauczymy się, jak kłamać literaturą.

29. Festiwal Kultury Żydowskiej odbędzie się w dniach 21—30 czerwca. Wydarzenia pasma literackiego zagoszczą w namiocie festiwalowym u zbiegu ulic Józefa, Jakuba i Wąskiej (29. FKŻ | Namiot FKŻ) oraz w pobliskiej kawiarni Cheder (ul. Józefa 36).

Pasmo literackie na 29. Festiwalu Kultury Żydowskiej wpisuje się w szereg działań popularyzujących literaturę i czytelnictwo podczas wybranych krakowskich festiwali w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Wydarzenie realizowane jest przy wsparciu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.

PROGRAM PASMA LITERACKIEGO:

22.06, g. 15.00
29. FKŻ | Namiot FKŻ | Klasa Alef. Ale klasa!
Warsztaty: 13+
Prowadzenie: Paweł Rogala
Inna szkoła, inne obyczaje, inne święta, inna klasa – ale (prawie) te same problemy. "Klasa Alef" Esther Streit-Wurzel to najklasyczniejsza z klasycznych izraelskich powieści dla młodzieży, uwielbiana, wciąż czytana i ekranizowana (popularny serial). Na warsztatach porozmawiamy o szkole na pustyni i jej życiu codziennym. Przyjrzymy się też o istotnych różnicach, które są mniej oczywiste i bardzo zaskakujące. Uczniowskie samostanowienie, mający realną władzę samorząd, uczniowie, którzy kształtują nauczycielskie postawy i są z nauczycielami na „ty”. Jaka jest recepta na szkołę idealną?
Wstęp wolny.

22.06, g. 16.00
Cheder | „O_KAZ”, czyli o Kazimierzu
Czytanie i dyskusja: Zośka Papużanka, Wit Szostak
Prowadzenie: Marcin Wilk
Przez trzy ostatnie lata w ramach projektu „O_KAZ. Literatura o Kazimierzu” realizowanego dla kawiarni Cheder jedenaścioro autorów i autorek stworzyło literackie portrety Kazimierza — jednej z najbardziej dynamicznie przeobrażających się dzielnic Krakowa. W pierwszym dniu pasma literackiego na #29FKZ dwoje z nich — Zośka Papużanka i Wit Szostak — przeczyta swoje opowiadania i podzieli się swoimi refleksjami o tym szczególnym dla Krakowa miejscu. Zapraszamy na rozmowę o przywracaniu przeszłości i walcu gentryfikacji, o zanikającym, chcianym bądź niechcianym, ale prawdziwym Kazimierzu lat powojennych, a także – o możliwych scenariuszach przyszłości.

23.06, g. 19.00
29. FKŻ | Namiot FKŻ | Amos Oz — in memoriam
Czytanie: Monika Frajczyk, Radosław Krzyżowski, Zuzanna Skolias, Krzysztof Zawadzki
Prowadzenie: Grzegorz Jankowicz
Odszedł w ubiegłym roku, przegrywając walkę z rakiem. Właśnie ukończyłby 80 lat... Amos Oz — gigant literatury izraelskiej, mistrz narracji na wiele głosów, spec od krótkiej formy, faktyczny współtwórca literackiego języka hebrajskiego. Podczas wspomnieniowego wieczoru w namiocie festiwalowym o swojej długoletniej znajomości z pisarzem opowie Grzegorz Jankowicz — dyrektor programowy Conrad Festival, a fragmenty dzieł Amosa Oza: "Scen z życia wiejskiego", "Opowieści o miłości i mroku", "Wśród swoich" oraz "Pantery w piwnicy" przeczytają krakowscy aktorzy i aktorki.

24.06, g. 19.00
Cheder | Birobidżan
Spotkanie: Agata Maksimowska
Prowadzenie: Michał Lubina
Przedziwnym skutkiem walki z ruchem syjonistycznym prowadzonej w latach 20. XX wieku przez Związek Radziecki było powstanie Żydowskiego Okręgu Autonomicznego — enklawy na krańcu azjatyckiej części Rosji, w której marzenia o żydowskim państwie miały się spotkać z wizją socjalistycznego człowieka. Prawie sto lat później ten wydarty tajdze kawałek ziemi nad Amurem staje się polem zupełnie innej ekspansji, a pamiątkowe figurki z menorą, jakie można zakupić w tamtejszych sklepach, noszą charakterystyczny dla współczesności napis „Made in China”. Zapraszamy na spotkanie z Agatą Maksimowską, autorką reportażu o Birobidżanie – sowieckiej Ziemi Obiecanej.

26.06, g. 19.00
29. FKŻ | Namiot FKŻ | Pusty las
Spotkanie: Monika Sznajderman
Prowadzenie: Monika Ochędowska
„Trudno wyjaśnić tę ciemną siłę przyciągania, która w końcu zwyciężyła nad wszelkim rozsądkiem, wytrąciła mnie z trajektorii oczywistego życia i wyciągnęła z Warszawy na to odległe pustkowie z mroczną przeszłością” — w "Pustym lesie" Monika Sznajderman wraca do swoich początków w Beskidzie Niskim, przywołując historię nieobecności i zanikania śladów po dawnych mieszkańcach regionu. Zdziczałe sady i podmurówki po domach, cmentarze wojenne i nieczynne szyby naftowe — co opowiada nam krajobraz, na którego piękno złożyła się ludzka krzywda?

27.06, g. 19.00
Cheder | Dom z dwiema wieżami
Spotkanie: Maciej Zaremba Bielawski
Prowadzenie: Michał Okoński
Napisany w przeszywającym, oszczędnym stylu "Dom z dwiema wieżami" Macieja Zaremby Bielawskiego można czytać zarówno jako intymną autobiografię uznanego polskiego reportera zamieszkałego od lat w Szwecji, jak i poruszające studium najbardziej dramatycznych momentów w XX-wiecznych dziejach Polski. W mało której książce wydanej w ostatnich latach historie „mała” i „duża” wchodzą ze sobą w równie zawiłe relacje, a nierozerwalny splot pamięci szlacheckiej i żydowskiej determinujący polską tożsamość ujawnia się z porównywalnym napięciem. Zapraszamy na pierwsze po ubiegłorocznej premierze książki spotkanie z jej autorem w Polsce.

28.06, g. 19.00
29. FKŻ | Namiot FKŻ | Ziemia
Dyskusja: Małgorzata Łukasiewicz, Stanisław Aleksander Nowak
Prowadzenie: Dawid Szkoła
Galicja, której bezpowrotne zniknięcie z mapy Europy nastąpiło równolegle z podziałem tej części kontynentu na istniejące do dziś państwa narodowe, stanowi szczególny wytwór zbiorowej wyobraźni. Obrosła mitami kraina przerażającej biedy, mała ojczyzna Rotha i Schulza, budziła uśmiech politowania, sentyment przynależności do międzynarodowego obiegu kultury i absurdalne nadzieje na życie w świecie, w którym pochodzenie nie ma znaczenia. Co nam zostało po tym osobliwym dziedzictwie?

29.06, g. 12.00
29. FKŻ | Namiot FKŻ | Włóczęga
Adam Robiński, Michał Książek
Prowadzenie: Magdalena Zych
Dlaczego przy odrobinie wyobraźni i chęci płaski jak stół krajobraz Mazowsza może się stać Oceanem Arktycznym u wybrzeży Grenlandii? Jakie są kulturowe korzenie ludzkiej potrzeby przemieszczania się? Gdzie przebiega granica pomiędzy doświadczeniem podróży oraz pisaniem o niej i jak to się dzieje, że tak często „tekstem jest sam widok i świat wokół”? Zapraszamy na dyskusję, podczas której autorzy książek o polskich ziemiach nieznanych: "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg" oraz "Droga 816" postarają się przybliżyć do istoty tego, czym jest (za tytułem książki Rebeki Solnit) „Zew włóczęgi” i sensu zbaczania z utartych ścieżek.

30.06, g. 12.00
29. FKŻ | Namiot FKŻ | Warsztat kłamania Tomera Gardiego
Prowadzenie: Tomer Gardi
Prawda to pole bitwy. Wszyscy tak mówią, wszyscy o tym wiedzą, a co więcej — mają swoją własną prawdę i o tę prawdę walczą. Walczą własnym językiem: swoją prawdą. Ale podczas warsztatów kłamania z Tomerem Gardim zrobimy coś zupełnie innego. Nauczymy się kłamać. 12 osób, jeden pokój, dwie godziny i ani jedno słowo prawdy. Czy to brzmi strasznie? Spokojnie! Wszystko jest tylko grą.
❣ Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie FKŻ.
Współpraca: Goethe-Institut Krakau

30.06, g. 16.00
29. FKŻ | Namiot FKŻ | Leo Lipski odnaleziony
Spotkanie: Agnieszka Maciejowska, Piotr Paziński
Prowadzenie: Andrzej Frączysty
„Dosłownie ściska w gardle” – tak Jerzy Giedroyć miał powiedzieć po pierwszym zetknięciu się z pisarstwem Leo Lipskiego. Dorastał na krakowskim Kazimierzu, po wybuchu Wojny przedostał się do Lwowa. Zesłany do łagrów, wraz z armią Andersa dotarł do Palestyny. Sparaliżowany i przykuty do łóżka przez resztę życia, nigdy nie nauczył się hebrajskiego. Jego twórczość, awangardowo lapidarna, niespotykanie sensualna i dosadna, pozostaje jednym z najbardziej osobnych, a zarazem najmniej znanych zjawisk w XX-wiecznej polskiej literaturze. Czy autor "Niespokojnych" doczeka się ponownego odkrycia na miarę Zygmunta Haupta czy Kornela Filipowicza?

udostępnij

więcej

Miejsce wydarzenia

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.