Spotkanie wokół książki „Pomiędzy powstaniem a emigracją. Podgórski szkicownik Piotra Michałowskiego z roku 1832”

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 17 czerwca 2019, 18:00

Wydawnictwo Literackie zaprasza na spotkanie wokół książki Pomiędzy powstaniem a emigracją. Podgórski szkicownik Piotra Michałowskiego z roku 1832, które odbędzie się 17 czerwca w Hotelu Polskim Pod Białym Orłem.

Pomiędzy powstaniem a emigracją. Podgórski szkicownik Piotra Michałowskiego z roku 1832 to pierwsze wydanie nigdy dotąd niepublikowanego szkicownika Piotra Michałowskiego – najwybitniejszego malarza polskiego romantyzmu. W spotkaniu wezmą udział wybitni znawcy jego artystycznych dokonań: Elżbieta Wichrowska oraz Jan K. Ostrowski, odpowiadający za opracowanie merytoryczne publikacji, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Spotkanie poprowadzi dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzej Betlej.

Goście  będą dyskutować o nadzwyczajnej oryginalności szkicownika, określanego mianem „dziennika intymnego”. Dzieło Michałowskiego w sposób nowoczesny prezentuje psychologiczną głębię i niezwykłe komplikacje sytuacji życiowej artysty rzuconego w wir zawieruchy dziejowej. Szkicownik ukazuje bowiem, jak malarz przerodził się z błyskotliwego rysownika salonowego w artystę nadzwyczaj poważnie podchodzącego do swego powołania, aby z czasem stać się najwybitniejszym malarzem polskiego romantyzmu.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.