Krakowski wieczór himalajski

Pokazy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 29 czerwca 2019, 18:00

Krakowski wieczór zainauguruje obchody 80-lecia polskiego himalaizmu.

2 lipca 1939 roku Adam Karpiński, Jakub Bujak, Stefan Bernedzikiewicz oraz Janusz Klarner wzięli udział w pierwszej polskiej wyprawie w Himalaje. Celem był szczyt Nanda Devi East. Kiedy stromizna się skończyła, dwaj zmęczeni mężczyźni weszli na olbrzymią śnieżną równię. Była godzina 17. Rozejrzeli się i w odległości 100 m zobaczyli lekkie wzniesienie. Po dwudziestu minutach byli na nim. Ciężko dysząc, rozglądali się wokół. Chmury były ponad kilometr pod nimi… 2 lipca 1939 roku Bujak i Klarner weszli na liczący 7434 m szczyt Nanda Devi East. Przez kilkadziesiąt kolejnych lat był to nasz największy sukces w Himalajach. „Wówczas było to osiągnięcie na miarę światową” – podkreślił Janusz Kurczab, historyk alpinizmu, autor książek i artykułów o wspinaczce.

Jakub Zygmunt Bujak – taternik, narciarz i alpinista, z zawodu inżynier mechanik – konstruktor silników spalinowych. Urodził się 6 grudnia 1905 roku w Krakowie. Po wojnie 5 lipca 1945 roku pojechał do Kornwalii. Tam zaginął, ciała nie znaleziono. Tuż po wojnie pojawiły się informacje wskazujące na coś bardziej tajemniczego. Podobno zdecydował się na powrót do Polski, a władze brytyjskie obawiały się, że może przekazać komunistom wiadomości o tajnych badaniach. Jednak na to, że w śmierć Bujaka zaangażowane były angielskie służby specjalne, nie ma dowodów. Podobnie ma się rzecz z rzekomym udziałem sowieckiego NKWD.

W hołdzie Bujakowi i jego wspinaczkowym partnerom swój koncert zadedykuje Andrzej Mróz, klasyk ballady turystycznej.

W programie m.in.
- Orłem być – projekcja filmu Anny Pietraszek i temat klątwy Nanda Devi
- Od Tatr po Everest – premiera filmu Jerzego Kotuły, laureata pierwszej nagrody w konkursie im. Wandy Rutkiewicz.
- Everest dla każdego – prapremiera wyjątkowego filmu. Podczas ubiegłorocznej Wyprawy Stulecia do bazy pod najwyższą górę Ziemi, w której udział wzięło 400 osób ze 100 miast, czterech operatorów: Maciej Bieliński, Adrian Dmoch, Robert Kielak i wybitny himalaista Dariusz Załuski „nakręciło” ponad 20 godzin materiału. Po żmudnej pracy zmontowano półtorej godziny w wersji przedpremierowej. Po obejrzeniu filmu będzie można przekazać swoje uwagi, np. co dodać, co pominąć. Takiej możliwości, uwzględniającej opinie widzów, nie miał dotychczas żaden film w Polsce. Ewenementem będzie również możliwość udziału w październikowej wyprawie trekkingowej Lhotse 2019 w 30. rocznicę śmierci Jerzego Kukuczki.

udostępnij

więcej

  • Bilety: normalne: 30 zł, studenckie i seniorskie: 25 zł

Miejsce wydarzenia

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.