Dni Pamięci Ofiar Gestapo 2019

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 13 września 2019 - wtorek, 17 września 2019

Po raz trzynasty Muzeum Krakowa organizuje obchody Dni Pamięci Ofiar Gestapo, pragnąc zachować w pamięci krakowian i Małopolan tragiczną historię domu przy ul. Pomorskiej 2. Dzień ten jest obchodzony we wrześniu w związku z rocznicą przejęcia przez niemieckie formacje policyjne Domu Śląskiego (13 września 1939). W obchodach biorą udział kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, kompania honorowa Wojska Polskiego, orkiestra wojskowa, uczniowie krakowskich szkół oraz mieszkańcy Krakowa i Małopolski. W programie uroczystości zaplanowano m.in.  uroczysty apel ku czci ofiar gestapo, złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową na fasadzie Domu Śląskiego przy ul. Pomorskiej 2, prelekcje przygotowane przez pracowników oddziału Ulica Pomorska i spotkania ze świadkami historii. Tegoroczna edycja będzie poświęcona rocznicy wybuchu II wojny światowej i represjom Gestapo wobec polskich żołnierzy września 1939. Przewidzianych jest dwóch patronów wydarzenia. Jeden zostanie wybrany w plebiscycie internautów, drugim jest wyznaczony przez muzeum Franciszek Rekucki (1895–1972). Był on żołnierzem II Brygady Legionów Polskich, a w okresie międzywojennym oficerem kawalerii Wojska Polskiego. We wrześniu 1939 r. dowodził początkowo dywizjonem, a potem odwodem 5 Pułku Strzelców Konnych. Wzięty do niewoli, trafił do obozu w Krakowie, z którego jako chory uzyskał zwolnienie. W czasie okupacji był komendantem Obwodu AK Kraków-Miasto. Został aresztowany przez Gestapo, przesłuchiwany i torturowany na Pomorskiej. Po kilkumiesięcznych staraniach dostał się do szpitala więziennego. Podjął się roli łącznika pomiędzy niemieckimi czynnikami wojskowymi, a Komendą Główną AK. Po zwolnieniu z więzienia zatarł za sobą ślady, a o propozycjach niemieckich zameldował przełożonym. Po rocznej kwarantannie został jednym z dowódców akcji „Burza” we Lwowie.

***
Najważniejsze wydarzenia Dni Pamięci Ofiar Gestapo 2019

1. W okresie od kwietnia do czerwca w oddziałach „Ulica Pomorska” (sala wystawy stałej) i w „Fabryce Schindlera” zostanie zrealizowany we współpracy z Krakowskim Stowarzyszeniem Mówców cykl 14 debat oksfordzkich. Będą to oratorskie pojedynki na argumenty z udziałem uczniów szkół średnich z 8 szkół  ponadpodstawowych z Krakowa (i okolicy). Tematem wiodącym debat będzie sytuacja w Polsce i w Europie w przededniu wybuchu II wojny światowej oraz z jej przebieg we wrześniu 1939.

2. Wystawa plenerowa prezentowana  od 13 wrzesnia do 13 października  będzie poświęcona wojnie obronnej 1939 r. w Małopolsce i Krakowie oraz losowi wybranych żołnierzy Wojska Polskiego aresztowanych w Krakowie przez Gestapo   3. W sobotę 14.09 będzie miała miejsce 30 minutowa prezentacja: „Wybrane sylwetki żołnierzy września 1939, autorów korespondencji z lat II wojny światowej w kolekcji Jana Pająka”- Monika Bednarek. Po prezentacji odbędzie się spotkanie z przedstawicielami rodzin żołnierzy września 1939 r., na którym zaprezentowane zostaną ich losy podczas okupacji niemieckiej.  Po spotkaniu planowany jest wyjazd podstawionym autokarem na cmentarz wojskowy przy ulicy Prandoty. Przy pomniku Armii „Kraków” będzie można posłuchać o szlaku bojowym tej formacji i złożyć hołd poległym polskim żołnierzom września 1939 r.  

4. Gra miejska „Wszyscy jesteśmy żołnierzami”- wtorek 17.09.  Uczestnicy będą musieli zmierzyć się z wieloma zadaniami wymagającymi wykazania się dużą wyobraźnią, umiejętnością wyciągania wniosków i praktycznym zastosowaniem uzyskanych informacji. Tłem dla gry jest głównie ponura rzeczywistość okupowanego Krakowa. Uczestnicy będą mogli doświadczyć, jak ich rówieśnicy sprzed ponad 75 lat traktowali niebezpieczeństwo jako wyzwanie połączone ze służbą i bezinteresownym poświęceniem dla innych i ojczyzny.  Dla najlepszych drużyn przewidziane zostały nagrody rzeczowe i wydawnictwa muzealne.

***   

13–17 września 2019

13 września (piątek) 9.00 msza święta w kościele św. Szczepana (ul. H. Sienkiewicza 19) | 10.00 uroczysty apel ku czci ofiar gestapo i złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego (ul. Pomorska 2) | 11.00 otwarcie wystawy plenerowej Wybuch wojny i represje Gestapo w Krakowie wobec polskich żołnierzy września 1939 r. na pl. Inwalidów | 12.00–15.00 finał debat oksfordzkich i rozdanie nagród dla uczestników (Sali Miedziana, Pałac Krzysztofory, wejście od ul. Szczepańskiej 2)

14 września (sobota) 12.00; 14.00; 16.00 bezpłatne oprowadzanie po wystawie stałej Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956 oraz byłych celach aresztu podręcznego Gestapo (konieczna wcześniejsza rejestracja: info@mhk.pl lub www.bilety.mhk.pl) | 10.00 prezentacja Wybrane sylwetki żołnierzy września 1939, autorów korespondencji z lat II wojny światowej w kolekcji Jana Pająka - Monika Bednarek (ul. Pomorska 2) | 10.30 spotkanie z rodzinami żołnierzy września 1939 r. (ul. Pomorska 2) | 12.30 zwiedzanie kwatery poległych we wrześniu 1939 r. polskich żołnierzy; odjazd z przystanku autobusowego pl. Inwalidów o godzinie 12.30 (wyjazd dla ok. 100 osób, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc w COZ: info@mhk.pl)

17 września (wtorek) 9.00–17.00 gra terenowa Wszyscy jesteśmy żołnierzami; konieczna wcześniejsza rejestracja: gry@mhk.pl 

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.