Komeda – Hłasko

Inne koncerty

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 14 czerwca 2019, 20:00

Koncert w 50. rocznicę śmierci Krzysztofa Komedy i Marka Hłaski.

To próba scalenia muzycznej i literackiej twórczości Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego i Marka Hłaski w jedną, emocjonalnie spójną kompozycję. Z jednej strony, formalnie zakomponowana, częściowo improwizowana suita na motywach zaczerpniętych z muzyki Krzysztofa Trzcińskiego – łącząc swobodną improwizację z fragmentami ściśle zdeterminowanymi oraz jazzowymi, przypomni postać Komedy jako twórcy poszukującego, w swoich działaniach nieustępującego najnowszym trendom tzw. trzeciego nurtu (połączenia muzyki jazzowej ze współczesną). Z drugiej, recytacje fragmentów prozy Marka Hłaski – eksponujące poczucie lęku, niepewności, zagrożenia. W efekcie zestawienia tych dwóch warstw zrodzi się nowa jakość: swego rodzaju synteza sztuk, tchnąca w tak powstały utwór specyficzną, wewnętrzną spoistość.

Wybór tych właśnie postaci nie jest przypadkowy: w roku 2019 przypada 50. rocznica śmierci Komedy i Hłaski, a także 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, której piętno odcisnęło się dotkliwie na życiu i twórczości obu twórców.

Na przełomie lat 50. i 60. Komeda tworzył środowisko nowoczesnego jazzu, którego wpływ na rozwój polskiej muzyki jazzowej był ogromny. Marek Hłasko – pisarz i scenarzysta, którego biografia nie oparła się mitologizacji, obdarzony niemniej wielką przenikliwością – blisko związał się z Komedą na emigracji, w Los Angeles. Dla twórczości jednego i drugiego wspólne były szczególnego rodzaju emocjonalność, symbolika, atmosfera niepokoju i napięcia.

Obydwu postrzega się w kulturze popularnej na sposób spłycony, przez pryzmat jedynie ich najpopularniejszych dzieł. Przekonani o dogłębnej niesprawiedliwości takiego stanu rzeczy, pragniemy odmienić stereotypowy odbiór ich muzycznej i literackiej sztuki.

udostępnij

więcej

  • Bilety w promocyjnej cenie 15 zł dostępne do 10 czerwca na @ekobilet.pl, od 11 czerwca i bezpośrednio przed koncertem 25 zł.

Położenie na mapie

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.