Świetlicki/Gralak w Oliwa Pub

Muzyka rozrywkowa

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 22 czerwca 2019, 20:00

Antoni „Ziut” Gralak – trębacz, kompozytor, producent muzyczny.

Od lat uznawany jest za jednego z najbardziej twórczych muzyków w kraju. Jako trębacz nadal szlif najważniejszej scieżce polskiego off jazzu lat 80. Nazwisko Gralaka odsyła do legendarnych formacji: Free Cooperation, Young Power oraz bliższych rockowi grup Sfora i Woo Boo Doo. Sławę zdobył jako współtwórca potęgi jazz-rockowej formacji Tie Break, która zalicza się do wąskiego grona kultowych polskich grup muzycznych. Prowadzi dwa autorskie projekty: Graal i YeShe.

Jako ceniony muzyk sesyjny współpracuje z czołówką jazzowej sceny i wieloma gwiazdami. Związany ze scena drum'n'bassową. Kompozytor muzyki filmowej i teatralnej. Pomimo sukcesu Tie Breaku zdecydował się na karierę solową. Jego płyty, szczególnie Graal, należy zaliczyć do najbardziej interesujących kreacji w stylu, który w dużym uproszczeniu można okreslić jako free jazz. Podobnie jak kiedyś, tak i teraz przeciera nowe szlaki. Projekt o nazwie YeShe jest próba przeniesienia drum'n'bassowej estetyki, kojarzonej dotychczas głównie z kulturą klubową, na bardziej tradycyjny sposób serwowania muzyki. W 1999 roku założył pracownię Jasnachmura (obecnie Fundacja Wspierania Kultury), gdzie realizowane są projekty multimedialne, filmowe, kreowanie wizerunku w sieci, koncerty i festiwale.

Marcin Świetlicki – poeta, powieściopisarz, wokalista zespołów Świetliki oraz Czarne Ciasteczka.

Debiutował tomem wierszy Zimne kraje, wydanym w 1992 r. przez fundację „bruLionu”. Do 2004 r. pracował jako korektor w „Tygodniku Powszechnym”. Przez pewien czas w duecie z Grzegorzem Dyduchem prowadził program telewizyjny „Pegaz”. Zagrał główną rolę w dramacie Wojciecha Smarzowskiego Małżowina (1998) oraz gościnnie pojawił się w filmie Anioł w Krakowie (2002). W prozie pod własnym nazwiskiem zadebiutował w 2006 r., wydając książkę Dwanaście, która dała początek trylogii kryminalnej – następnie ukazały się Trzynaście (2007) i Jedenaście (2008). Laureat licznych nagród literackich, m.in. im. Georga Trakla, Fundacji im. Kościelskich, Grand Prix w konkursie czasopisma „bruLion”, Paszportu „Polityki” (odmówił przyjęcia), Nagrody Literackiej GDYNIA (za Jedenaście). Kilkakrotnie nominowany do Nagrody Literackiej NIKE. Opublikował osiemnaście książek poetyckich, w tym ostatnio: Muzyka środka (2007), Nieoczywiste (2009), Niskie pobudki (2009), Wiersze (2011). Mieszka w Krakowie.

udostępnij

więcej

Miejsce wydarzenia

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.