Placido Domingo: Live in Concert with Sinfonietta Cracovia

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 22 grudnia 2019, 20:00

Placido Domingo, światowej sławy tenor wraca z przepięknym świątecznym koncertem do Polski. 22 grudnia wystąpi z koncertem w Tauron Arenie Kraków razem z Sinfonietta Cracovia – Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Placido Domingo to wyjątkowa osobowość sceniczna. Jego wybitna technika wokalna, piękną barwa głosu (mówi się, że ma ciemną barwę – tenor spinto) niejednokrotnie dała o sobie znać. Placido Domingo jest niekwestionowaną gwiazdą międzynarodowych scen operowych, śpiewakiem, dyrygentem oraz współtwórcą wielu wydarzeń muzycznych. Razem z Luciano Pavarottim i José Carrerasem tworzyli niezrównane trio światowej klasy tenorów.

Placido Domingo, a właściwie Jose Placido Domingo Embil, urodził się 21 stycznia 1941 roku w Madrycie. Rodzice Domingo byli muzykami i zapewnili młodemu Domingo wykształcenie muzyczne. Debiutował rolą główną w 1961 roku w Operze Narodowej w sztuce Traviata Verdiego w roli Alfreda i szybko rozpoczął karierę międzynarodową.

144 role
Występował w sztukach granych w czołowych teatrach i operach na całym świecie – w La Scala w Mediolanie, Metropolitan Opera w Nowym Jorku czy Covent Garden w Londynie. Jego debiut w Metropolitan Opera w Nowym Jorku miał miejsce w 1968 roku. Od tamtej pory Domingo występował w Metropolitan Opera w Nowym Jorku co sezon. Dwadzieścia razy otwierał sezon; w 2012 roku świętował swój osiemsetny występ; dotychczas w Metropolitan Opera w Nowym Jorku zagrał 46 ról.

Placido Domingo to nie tylko światowej klasy tenor, to również dyrygent, który zadebiutował, dyrygując w latach 1973-74 w New York City Opera w Traviacie Verdiego. Później dyrygował w Metropolitan Opera, San Francisco Opera, w La Scala, w Teatro de la Zarzuela, w Royal Opera House oraz Paris Opera.

Placido Domingo w swoim życiu zagrał 144 ról w różnych językach, m.in. włoskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim, angielskim czy nawet rosyjskim. W swoim życiu brał udział w ponad stu nagraniach, z czego większość to nagrania pełnych oper.

Powroty do Polski
Placido Domingo pięciokrotnie odwiedzał Polskę. W 1992 roku wystąpił po raz pierwszy w naszym kraju podczas koncertu charytatywnego Serce za serce organizowanego przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. profesora Zbigniewa Religi. W czerwcu 2003 roku Placido Domingo otrzymał doktorat honoris causa Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. W 2005 roku wystąpił w partii Siegmunda w Walkirii Ryszarda Wagnera w Teatrze Wielkim w Warszawie. 8 czerwca 2009 roku wystąpił w łódzkim Teatrze Wielkim podczas koncertu organizowanego z okazji obchodów dziewięćdziesiątej rocznicy powstania województwa łódzkiego. Kolejna wizyta w Polsce miała miejsce 27 kwietnia 2014 roku. Placido Domingo wystąpił w koncercie Tu zaczęła się Polska w Poznaniu”.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.