Intronizacja króla kurkowego 2019

Widowiska plenerowe i happeningi

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 2 czerwca 2019, 11:00-13:00

NIECZYNNE DO ODWOŁANIA

Intronizacja króla kurkowego należy do najstarszych tradycji Krakowa – narodziła się prawdopodobnie około 600 lat temu! 2 czerwca, podczas barwnej uroczystości na Rynku Głównym, ustępujący „ptasi król” przekaże swojemu następcy – wyłonionemu jak przed wiekami w konkursie strzeleckim – srebrnego kura, symbol władzy monarszej i zarazem najcenniejszy skarb Bractwa Kurkowego.

Król kurkowy to tytuł z niezwykłym rodowodem. Jego korzenie sięgają być może aż XIII wieku, gdy Kraków został opasany murami obronnymi. Prawdopodobnie już wtedy do życia powołano Bractwo Kurkowe. Zadaniem jego członków było szkolenie w sprawnym władaniu bronią mieszczan i kupców odpowiedzialnych odtąd za bezpieczeństwo grodu. Już od wieków królem kurkowym zostaje ten z braci, który w corocznych strzeleckich zmaganiach strąci ostatni fragment drewnianego kura. (Barbara Skowrońska)

udostępnij

więcej

Miejsce wydarzenia

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.