Kon-kon! – mistrzowie japońskiej książki obrazkowej

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 11 czerwca 2019, 18:00 - niedziela, 21 lipca 2019

Kon-kon! – czyli dźwięk wydawany przez dobre lisy w japońskich legendach. Czy te magiczne lisy, zwane kitsune, istnieją naprawdę? Nie mamy takiej pewności, wiemy jednak, że dzieci swój pierwszy kontakt ze sztuką mają poprzez książki. Zamieszczone w nich ilustracje wpływają na kształt dziecięcej estetyki, wrażliwości i przede wszystkim – wyobraźni.
Co wyróżnia japońską ilustrację dziecięcą? Z pewnością oryginalny język plastyczny, w którym dostrzegalne są nawiązania zarówno do kultury japońskiej, jak i zachodniej. Charakterystyczne wątki, swobodna gra formą i kolorem, uproszczenie, geometryzacja, harmonia oraz traktowanie ukazywanego motywu z przymrużeniem oka to cechy tej wyjątkowej ilustracji dziecięcej. Można wręcz powiedzieć, że artyści starają się spojrzeć na przedstawiany obraz z perspektywy dziecka. W Polsce książki japońskich twórców stają się coraz popularniejsze.

Kon-kon! – mistrzowie japońskiej książki obrazkowej to wystawa prezentująca prace najwybitniejszych, współczesnych japońskich ilustratorów książek dziecięcych, między innymi Tarō Miury, Katsumiego Komagaty, Tarō Gomiego, Gen-ichiro Yagyu i wielu innych.

Wystawie towarzyszą warsztaty dla dzieci oraz studentów prowadzone przez Tarō Miurę i Katsumiego Komagatę.

Wydarzenie odbywa się w ramach 6. edycji Festiwalu Literatury Dla Dzieci.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.